21.10.2020
PL EN
31.07.2018 aktualizacja 31.07.2018

Wielki Zderzacz Hadronów po raz pierwszy przyspiesza "atomy"

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) po raz pierwszy przyspieszył wiązkę jonów ołowiu niosących pojedynczy elektron a nie, jak dotąd, pojedyncze protony lub jądra atomowe – poinformował PAP przedstawiciel CERN, Paweł Bruckman de Renstrom.

Przeprowadzony w zeszłym tygodniu test - wyjaśnił w komunikacie Bruckman - stanowi duży krok w kierunku realizacji nowego projektu CERN - Fabryki Promieniowania Gamma (ang.: Gamma Factory).

„Ten eksperyment to naprawdę zwieńczenie szeregu wcześniej przeprowadzonych testów” - ocenił, cytowany w komunikacie, prof. Witold Krasny, koordynator projektu i grupy około 50 naukowców poszukujących metody wytwarzania wiązek promieniowania gamma o dużej energii i dużej intensywności.

Pomysł Gamma Factory polega na wzbudzaniu rozpędzonych do nieomal prędkości światła zjonizowanych atomów za pomocą intensywnej wiązki laserowej. W wyniku wzbudzenia następuje spontaniczna re-emisja promieniowania gamma, które dzięki efektowi Dopplera ma znacznie wyższą energię.

Idea była po raz pierwszy zaprezentowana przez prof. Witolda Krasnego w 2015 roku na konferencji Epiphany w Krakowie. "Wówczas był on samotnym wizjonerem. Teraz ma oficjalne poparcie CERN, a jego projekt został wpisany w program +Physics Beyond Colliders+” - przypomniał Bruckman de Renstrom.

Jak poinformował, udany test z nie w pełni zjonizowanymi atomami ołowiu w LHC został okrzyknięty przełomowym, a gratulacje dla ekipy prof. Krasnego spłynęły z wielu zakątków świata. Między innymi prof. Dimitry Budker z uniwersytetu Berceley napisał: „Możecie mi wierzyć – to WIELKA rzecz! Moim skromnym zdaniem, to jedno z głównych osiągnięć naukowych w dziedzinie fizyki w tym roku!”.

Profesor Witold Krasny jest absolwentem Wydziału Elektrycznego AGH i absolwentem fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a doktorat obronił w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie. Od wielu lat jest związany z laboratorium LPNHE, paryskiej Sorbony. Obecnie pracuje w CERN.

PAP - Nauka w Polsce

agt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020