Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
07.08.2018 aktualizacja 07.08.2018

O różnych obliczach sztuki animacji dyskutować będą naukowcy w Łodzi

Ilustr. Fotolia Ilustr. Fotolia

O różnych obliczach sztuki animacji, nie tylko w filmie, ale również w grach i intermediach dyskutować będą eksperci z całej Polski podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej, która 7 września odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Konferencję „Od kreski do piksela. Różne oblicza sztuki animacji” organizują Koło Naukowe Filmoznawców i Koło Badaczy Nowych Mediów, działające przy Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ.

„Celem konferencji jest swego rodzaju dowartościowanie dziedziny animacji, która nierzadko bywa marginalizowana w dyskursie filmoznawczym. Planujemy przyjrzeć się praktykom podejmowanym na gruncie nie tylko filmu, lecz również gier i intermediów” - mówi sekretarz konferencji mgr Marta Kasprzak.

Badacze chcą przeanalizować zjawisko sztuki animacji, wykorzystywanej przez rozmaite media oraz realizowanej zarówno przy użyciu technik analogowych, jak i cyfrowych z różnych perspektyw m.in. historycznej, artystycznej, ekonomicznej, dystrybucyjnej czy z perspektywy odbiorców.

Naukowcy dyskutować mają m.in. o rozwoju technologii wykorzystywanych w animacji, grach wideo, jako interaktywnych animacjach, o renesansie klasycznych technik czy regionalnych kontekstach kulturowych tej dziedziny sztuki.

„Do udziału w konferencji szczególnie mocno zachęcamy badaczy i badaczki dyscyplin takich jak filmoznawstwo, groznawstwo, kulturoznawstwo i socjologia. Mamy nadzieję, że spotkanie przedstawicieli różnych dziedzin zaowocuje inspirującą i wartościową merytorycznie dyskusją” - dodała Kasprzak.

Konferencja odbywać się będzie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Organizatorzy zaplanowali publikację artykułów pokonferencyjnych w jednym z krajowych czasopism naukowych.

Wszelkie informacje można uzyskać drogą mailową: filmoznawczo.ul@gmail.com.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021