11.08.2020
PL EN
16.08.2018 aktualizacja 16.08.2018

UŁani, czyli pierwsza oficjalna studencka organizacja esportowa

Źródło: UŁ Źródło: UŁ

Uniwersytet Łódzki zarejestrował pierwszą w Polsce organizację studencką zajmującą się esportem. Zespół UŁani to studenci kilku kierunków łódzkiej uczelni. Esportem zajmują się od kilku lat, ale do tej pory reprezentowali UŁ nieoficjalnie.

Zespół UŁani otrzyma na wstępie od władz uczelni wsparcie w postaci własnego miejsca do treningów i rozgrywek oraz łącza internetowego dobrej jakości – poinformował rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Z propozycją zarejestrowania UŁanów jako organizacji studenckiej zwrócili się do UŁ przedstawiciele T-Mobile Ligii Akademickiej. Podstawowy warunek ze strony władz uczelni był taki sam, jak w przypadku pozostałych organizacji studenckich - najpierw nauka, potem działalność dodatkowa.

„Studenci zapewnili, że będą tych zasad przestrzegać” - dodał Śpiechowicz, który przyznał, że do tej pory, nieoficjalnie reprezentując UŁ w Lidze Akademickiej, wywiązywali się oni ze swoich obowiązków bez zarzutu.

„Pomogliśmy założyć pierwsze oficjalne stowarzyszenie studentów, którzy rywalizować będą w esportach reprezentując UŁ przede wszystkim dlatego, że znalazła się u nas grupa zdolnych młodych ludzi, którzy potrafią pogodzić naukę z pasją do gier. Zdajemy sobie sprawę z potencjału sektora esportowego, ale nie zapominamy też o zagrożeniach wynikających np. z uzależnienia od gier komputerowych” - zaznaczył rzecznik UŁ.

Założycielem Organizacji Esportowej Ligii Akademickiej UŁ został Karol Dubaj, który przez dwa ostatnie sezony TMLA, był kapitanem reprezentacji UŁanów. Zespół liczy obecnie 5 osób, ale zaprasza do swojej sekcji także innych studentów grających m.in. w Rainbow Six: Siege, Overwatch lub Starcraft 2.

Obecnie trwają ustalenia co do miejsca, w którym UŁani będą mogli ćwiczyć i rozgrywać zawody. Do tej pory zawodnicy korzystali z własnych łączy internetowych i każdorazowo innych pomieszczeń - uniwersyteckich lub prywatnych.

„Teraz chcemy zapewnić im komfortowe warunki dla rozwijania swoich pasji. UŁani dostaną od nas dobrej jakości łącze internetowe i pomieszczenie do trenowania przed zawodami, a w przyszłości, w przypadku sukcesów drużyny, będziemy wspierać nasz zespół w poszerzonej formie” - dodał rzecznik UŁ.

Zainteresowani współpracą z UŁanami mogą kontaktować się z nimi poprzez profilu na Facebooku lub stronę T-Mobile Ligi Akademickiej.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o Szkolnictwie Wyższym art.204 ust.1 studenci mają prawo zrzeszania się w uczelnianych organizacjach studenckich, w szczególności w kołach naukowych, artystycznych i sportowych.

Uniwersytet Łódzki ma obecnie zarejestrowanych kilkanaście organizacji studenckich; są to m.in. Chór Akademicki UŁ, Erasmus Student Network UŁ, AZS UŁ czy Akademicki Zespół Pieśni i Tańca "Kujon".

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020