06.07.2020
PL EN
28.08.2018 aktualizacja 28.08.2018

Wieczory z nietoperzami: spotkania przyrodnicze na terenie Nowego Zoo w Poznaniu

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Serię siedmiu "wieczornych spotkań z nietoperzami" w forcie na terenie Nowego Zoo w Poznaniu zainaugurowało Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Uczestnicy weekendowych spotkań będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć kilka gatunków nietoperzy.

"Poza specjalistami, mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce występuje aż 26 gatunków nietoperzy, które znacząco różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. Z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha, zwykle nie mamy świadomości ich obecności wokół nas" – tłumaczy Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Jak dodaje, z okazji przypadającej z 25 na 26 sierpnia Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, w forcie na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, zainaugurowano serię siedmiu weekendowych spotkań przyrodniczych pod hasłem "Nocne życie fortów".

"Międzynawowa Noc Nietoperzy została po raz pierwszy ogłoszona w 1997 r. Ma pomóc w przełamywaniu zabobonnego strachu przed tymi zwierzętami i wyjaśnianiu, jakie korzyści czerpiemy z ich obecności i co możemy zrobić, by nie dopuścić do ich wymierania. W tym roku akcje edukacyjne z tej okazji będą prowadzone w ponad 30 krajach" – mówi Kepel.

W Poznaniu przez kilka kolejnych weekendowych wieczorów wszyscy zainteresowani, dzięki pomocy badaczy nietoperzy i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć kilka gatunków nietoperzy, które w tym czasie rozpoczynają swoje gody.

"Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu III, położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, występuje kilkanaście gatunków nietoperzy. U niektórych z nich na przełomie sierpnia i września – gdy prowadzone będą zajęcia – można zaobserwować tak zwane rojenie i inne zachowania związane z godami – np. wabiące pieśni samców" – podkreśla Kepel.

Dodaje, że dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz pomocy przyrodników, uczestnicy spotkań będą mieli też możliwość oglądania i "podsłuchiwania" naturalnych zachowań tych ssaków, natomiast eksperci będą opowiadać o zwyczajach różnych gatunków nietoperzy.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ mkr/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020