11.08.2020
PL EN
12.09.2018 aktualizacja 12.09.2018

Badanie krwi może ostrzec przed powtórnym zawałem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Opracowywany przez australijskich specjalistów test ma w szybki i prosty sposób wykrywać osoby zagrożone powtórnym zawałem serca bądź udarem mózgu - informuje pismo „JCI Insight”.

Zespół profesora Petera Meiklego z Baker Heart and Diabetes Institute w Melbourne zidentyfikował zawarte w osoczu biomarkery lipidowe, które pozwalają przewidywać powtórny zawał bądź udar skuteczniej niż ocena dotychczas uwzględnianych czynników ryzyka.

Wykorzystujący to odkrycie test został opracowany po obejmującym 10 000 próbek badaniu, mającym na celu znalezienie markerów biologicznych. Spośród tysięcy obecnych we krwi lipidów udało się wytypować 10 najbardziej charakterystycznych dla patologii układu sercowo-naczyniowego.

W najbliższych 2-3 latach test zostanie poddany próbom w Australii w ramach szerszego spersonalizowanego precyzyjnego programu zdrowotnego, który jest obecnie opracowywany. Jest on prosty w wykonaniu, nie wymaga wymiany posiadanego sprzętu laboratoryjnego, a jego koszt nie odbiega od kosztu zbadania poziomu cholesterolu.

Jeśli korzyści ze stosowania testu się potwierdzą, prowadzący pacjentów po zawale bądź udarze lekarze będą mogli wykrywać osoby najbardziej zagrożone, aby je monitorować i leczyć.

Wcześniej prototyp testu, oparty tylko na 2 lipidach testowany był w USA, jednak ta zubożona wersja dostarcza jedynie ograniczonych informacji. Zdaniem twórców testu, dzięki dalszym modyfikacjom możliwa będzie także ocena ryzyka cukrzycy, a być może również choroby Alzheimera. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020