11.08.2020
PL EN
11.09.2018 aktualizacja 11.09.2018

Historycy praw antycznych spotkają się w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Historycy praw antycznych z 28 krajów przyjechali do Polski na kongres "Rozum znaczy więcej, niż siła" - "Plus ratio quam vis". Od 11 do 15 września na Uniwersytecie Jagiellońskim swoje prace przedstawi prawie 200 prawników.

Międzynarodowy kongres Prawa Rzymskiego i Historii Prawa w Krakowie organizuje Katedra Prawa Rzymskiego UJ. Kongres po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Będzie to już 72 doroczny zjazd Międzynarodowego Towarzystwa Historii Praw Starożytności im. Fernanda de Visschera (Société Internationale Fernand De Visscher pour l’Histoire des Droits de l’Antiquité – w skrócie SIHDA).

Kongres SIHDA 2018 objął patronatem prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, włączając go w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Badacze wezmą udział w powitalnej kolacji, na którą zaprosił ich prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Plan prac przewiduje referaty w pięciu językach francuskim, angielskim, włoskim, niemieckim i hiszpańskim. Obok uczestników z Polski wystąpią prelegenci z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chile, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Gwatemali, Holandii, Japonii, Kolumbii, Korei, Niemiec, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Jak wyjaśnia w abstrakcie konferencyjnym prof. dr hab. Witold Wołodkiewicz, łacińska maksyma: Plus ratio quam vis (więcej znaczy rozum, niż siła) będąca mottem sesji SIHDA w Krakowie, nie jest formułą wyprowadzoną ze źródeł natury prawnej. Niemniej jest to uniwersalna maksyma, która może mieć zastosowanie także do prawa. 88-letni Kierownik Katedry Prawa Rzymskiego oraz Teorii i Historii Prawa na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym w Warszawie przypomina, że jest to również motto Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cytat pochodzi od poety Maximianusa, autora wiersza Elegiae, który żył w VI w.n.e. Jednak sama maksyma może mieć znacznie wcześniejsze korzenie. Prawdopodobnie pochodzi od Gajusa Korneliusza Gallusa, który żył w czasach Oktawiana Augusta i Wergiliusza.

Wszystkie informacje o kongresie są dostępne na stronie: www.sihda2018.pl i w zakładce "SIHDA Kraków 2018": http://www.law.uj.edu.pl/users/kprz/index.php/sihda-krakow-2018

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020