11.08.2020
PL EN
12.09.2018 aktualizacja 12.09.2018

Od piątku w Dublinie konkurs dla młodych naukowców EUCYS 2018

W piątek w Dublinie rozpocznie się trzydziesta, jubileuszowa edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS). Polskę reprezentują w nim cztery osoby

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS (EU Contest for Young Scientists) jest prowadzony przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Najlepsi młodzi uczeni mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych światowych ośrodkach badawczych, jak również uczestniczyć w ceremonii rozdania Nagród Nobla.

W tegorocznej edycji imprezy, której gospodarzem będzie stolica Irlandii, weźmie udział 135 młodych naukowców z 38 krajów świata. Wśród nich znajdzie się czworo Polaków. Konrad Adler z Warszawy przygotował projekt "Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny". Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień, tegoroczni maturzyści z Krakowa, pojawią się w Dublinie z pracą "Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt". Z kolei Filip Wylęgała, tegoroczny absolwent jednego z katowickich liceów, przedstawi projekt "Analiza architektury naczyń krwionośnych dna oka w oparciu o regułę Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych".

Reprezentanci Polski na europejskie finały EUCYS są laureatami pierwszych nagród w polskiej edycji Konkursu organizowanej wiosną przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – organizację wspierającą rozwój najzdolniejszej polskiej młodzieży.

Wyniki tegorocznej edycji EUCYS zostaną ogłoszone 18 września.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020