07.07.2020
PL EN
19.09.2018 aktualizacja 19.09.2018

Złoty Medal Chemii: zgłoszenia do połowy października

Do 12 października można się zgłosić do 8. edycji konkursu Złoty Medal Chemii, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

Konkurs przeznaczony jest dla absolwentów studiów, którzy w obecnym roku akademickim obronią pracę licencjacką lub inżynierską obejmującą tematyką chemię lub jej pogranicza z biologią i fizyką. Spośród zgłoszonych prac wybranych zostanie 15 najlepszych - trafią one do finału konkursu.

"Głównym celem Konkursu Złoty Medal Chemii jest zachęcenie najzdolniejszych studentów do zaangażowania się w działalność naukową lub związaną z wdrażaniem osiągnięć naukowych do przemysłu. Czujemy ogromną satysfakcję, że możemy dostrzec i wspierać młodych naukowców na tak wczesnym etapie ich kariery naukowej" – mówi cytowany w komunikacie prasowym prof. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Na zdobywcę głównej nagrody czeka 10 tys. złotych. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca uzyskają nagrody w wysokości odpowiednio 5 oraz 2,5 tys. złotych.

Wszyscy finaliści konkursu uzyskają ponadto możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, a także bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach. Oprócz tego finaliści, których prace będą dotyczyć biotechnologii przemysłowej lub materiałów zaawansowanych, mają szansę otrzymać wyróżnienia specjalne firmy DuPont: trzy nagrody w wysokości 2 tys. złotych.

"W DuPont dużą wagę przywiązujemy do rozwoju technologicznego, który pozwala jeszcze lepiej odpowiadać na problemy i potrzeby świata. Organizacja Złotego Medalu Chemii jest istotnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej nauki i branży chemicznej. Jesteśmy dumni, że możemy inwestować i wspierać młodych naukowców od samego początku ich kariery" - podkreśla w komunikacie Andrzej Pałka, dyrektor generalny DuPont Poland.

Prace biorące udział w konkursie oceniane są pod kątem kryteriów takich jak: wartość naukowa, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

W zeszłorocznej edycji zgłoszonych zostało 46 prac z 18 uczelni. Zdobywczynią głównej nagrody - i pierwszą kobietą w historii konkursu nagrodzoną Złotym Medalem Chemii - została Małgorzata Lewińska.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można przesyłać do 12 października. Lista finalistów zostanie ogłoszona 6 listopada. Zostaną oni zaproszeni do Instytutu Chemii Fizycznej PAN, gdzie odbędzie się sesja finałowa. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 6 grudnia.

Patronem medialnym konkursu jest serwis PAP - Nauka w Polsce. (PAP)

kflo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020