15.09.2019
PL EN
21.09.2018 aktualizacja 21.09.2018

Polak przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego

Dr Artur Obłuski, fot. UW Dr Artur Obłuski, fot. UW

Po raz pierwszy od blisko 50 lat polski naukowiec, dr Artur Obłuski, został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego - poinformowało PAP Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) został wybrany 15 września na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego podczas Kongresu Nubiologicznego w Paryżu jednogłośną decyzją międzynarodowego grona badaczy zajmujących się starożytną Nubią (obecnymi terenami południowego Egipt i Sudanu).

Pierwszym przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego był jego założyciel - twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierz Michałowski. Grono naukowców wybrało go na to stanowisko w Warszawie w 1972 r.

"Choć jest to sukces indywidualny, nie byłby on możliwy bez ogromnej pracy polskich badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu i Muzeów Archeologicznych w Poznaniu i w Gdańsku, Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, czy ostatnio - Uniwersytetu Wrocławskiego" – powiedział dr Obłuski, cytowany w komunikacie przesłanym PAP.

W czasie tegorocznych obrad towarzystwa w Paryżu pojawiło się ponad 20 badaczy z Polski, w tym dwaj naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, zaproszeni do wygłoszenia referatów plenarnych.

"Badania nad Afryką Północno-Wschodnią, a Sudanem w szczególności, są jedną z tych dyscyplin w humanistyce, gdzie znajdujemy się bez przerwy w awangardzie. Uniwersytet Warszawski jest najsilniejszym centrum badań nad Nubią na świecie, zostawiając w tyle także uczelnie amerykańskie, czy czołowe uniwersytety europejskie" – uważa dr Obłuski.

Nowy przewodniczący towarzystwa w swojej pracy badawczej zajmuje się początkami chrześcijaństwa. Kieruje on projektem "UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city", finansowanym prestiżowym grantem ERC (Europejskiej Rady ds. Badań). Naukowiec jest pierwszym archeologiem w Polsce, który go otrzymał.

Dr Artur Obłuski kieruje również Stacją Badawczą w Kairze (od 2015 r.), która jest częścią CAŚ UW. Pełni też funkcję p.o. dyrektora CAŚ UW. Jest absolwentem archeologii na UW. Po raz pierwszy przyjechał do Egiptu w 1996 roku, kiedy wziął udział w wykopaliskach. W kolejnych latach, nie rezygnując z działalności naukowej, podjął pracę w Kancelarii Premiera RP. Tam był odpowiedzialny był m.in. za zarządzanie projektami unijnymi. Po 15 latach postanowił całkowicie poświęcić się nauce. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019