11.07.2020
PL EN
26.09.2018 aktualizacja 26.09.2018

Długość życia Brytyjczyków przestała się zwiększać

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przeciętna oczekiwana długość życia w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od ponad 35 lat przestała się zwiększać, a w Walii i Szkocji zaczęła nawet spadać. Nie ma jednak pewności, czy to trwała tendencja.

BBC News informuje, powołując się na dane Office for National Statistics, że Brytyjki żyją średnio prawie 83 lata, a Brytyjczycy – 79,2 lata. Dłużej żyją Japonki (87 lat), a wśród mężczyzn Szwajcarzy (81,5 lat).

W całej Wielkiej Brytanii przeciętna oczekiwana długość życia w latach 2015-2017 przestała rosnąć. Zdarzyło się to po raz pierwszy od 1982 r., kiedy każdego roku zwiększała się ona średnio o dwa miesiące. Po 2011 r. długość życia rosła w nieco mniejszym stopniu, nie było jednak tak, żeby w ogóle się nie zwiększała.

W niektórych regionach Zjednoczonego Królestwa przeciętna oczekiwana długość życia wyraźnie zaczęła nawet spadać. Tak było w Wali i Szkocji, gdzie zmniejszyła się ona o jeden miesiąc, i to zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W Irlandii Północnej krócej niż w latach poprzednich żyją mężczyźni, a wśród kobiet długość życia się nie zmieniła, podobnie jak u obojga płci w Anglii.

Demografowie nie wiedzą, jaka jest tego przyczyna. Z danych Office for National Statistics wynika, że w latach 2015-217 w Wielkiej Brytanii było więcej zgonów niż w latach wcześniejszych. Podejrzewa się, że może to być związane z większą śmiertelnością z powodu grypy, która miała miejsce w tym samym okresie.

Wielka Brytania nie jest wyjątkiem. Pod koniec sierpnia 2018 r. „British Medical Journal” opublikował raport, z którego wynika, że w większości spośród osiemnastu najbardziej rozwiniętych krajów, w tym szczególnie w USA i Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odnotowano spadek lub zahamowanie przeciętnej oczekiwanej długości życia.

Jedna z autorek raportu, Jessica Ho z University of Southern California w Los Angeles, twierdzi, że w niektórych krajach dochodziło już do okresowego spadku przeciętnej oczekiwanej długości życie, ale nie w tak dużym stopniu. (PAP)

zbw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020