Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.09.2021
PL EN
01.10.2018 aktualizacja 01.10.2018

Odpowiednie światła mogą uchronić ptaki przed podniebnymi kolizjami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Miliony ptaków giną każdego roku w wyniku kolizji z samolotami. Naukowcy z amerykańskiej uczelni Purdue University znaleźli na to rozwiązanie: w odstraszaniu ptaków mogą być pomocne czerwone i niebieskie diody LED.

Obsługa lotnisk imała się już różnych sposobów przeganiania ptaków – od fajerwerków po psy pasterskie. Niektóre okazywały się przydatne, ale i tak nie zdawały się na nic, kiedy tylko samoloty odrywały się od ziemi.

Naukowcy z Purdue University w publikacji w „PeerJ” informują, że znaleźli metodę na podniebne kolizje ptaków z maszynami. We współpracy z agencją rządową USDA Animal and Plant Health Inspection Service zaobserwowali, że czerwone i niebieskie diody LED powodują, że niektóre ptaki zmieniają kierunek lotu na przeciwny.

Już wcześniej próbowano zastosować światła dla sprowokowania tzw. zachowania unikającego u ptaków, ale literatura na temat tego, jakie rodzaje oświetlenia mogą zadziałać, praktycznie nie istnieje.

W nowym eksperymencie badacze wypuszczali ptaki (w tym przypadku starzyki rudogłowe) przed pasem startowym, którego jedna część była oświetlona, a druga nie.

„Daliśmy zwierzętom wybór” - powiedział prof. nauk biologicznych z Purdue University, Esteban Fernandez-Juricic, który poprowadził badanie w należącym do uczelni laboratorium Ross Biological Reserve. Jak podkreślił biolog, test jednokrotnego wyboru, w którym ptak wybiera między światłem włączonym a wyłączonym - a nie między światłem w dwóch kolorach – jest najlepszy do mierzenia zachowania unikającego. Jeśli zwierzę wybiera stronę nieoświetloną, może to oznaczać, że światło będzie dobrym sygnałem ostrzegawczym.

Test powtórzono z pięcioma różnymi długościami fal świetlnych. Uczestniczące w badaniu ptaki konsekwentnie unikały świateł LED o długości fali 470 i 630 nanometrów, które ludzkie oko rejestruje odpowiednio jako niebieskie i czerwone. Ultrafiolet (UV), zielone i białe światło nie przynosiło takich rezultatów. Promieniowanie ultrafioletowe w przeszłości próbowano wykorzystywać do odstraszania ptaków, gdyż widzą one lepiej w tym zakresie fal, ale najnowsze badanie pokazuje, że nie jest to efektywne podejście.

Jak zapowiedział Fernandez-Juricic, teraz kiedy naukowcy dysponują ustandaryzowaną metodą testowania zachowań, będą mogli skupić się też na innych gatunkach ptaków. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021