19.09.2019
PL EN
02.10.2018 aktualizacja 02.10.2018

Arthur Ashkin, Gerard Mourou i Donna Strickland - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Fot. EPA/Hanna Franzen   02.10.2018 Fot. EPA/Hanna Franzen 02.10.2018

Arthur Ashkin, Gerard Mourou i Donna Strickland są tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Badaczy doceniono za przełomowe wynalazki z zakresu fizyki laserów

Arthur Ashkin (USA) otrzyma połowę kwoty 9 mln koron szwedzkich (ok. 871 tys. euro). Drugą połową podzielą się Gerard Mourou (Francja, USA) i Donna Strickland (Kanada).

W tym roku Nobel z fizyki trafił do trójki badaczy, którzy dokonali odkryć w zakresie fizyki laserów. Arthur Ashkin opracował optyczną pęsetę, za pomocą której można przemieszczać nanoobiekty. Z kolei Gerard Mourou i Donna Strickland opracowali metodę tworzenia ultraszybkich impulsów laserowych.

96-letni Arthur Ashkin z Bell Laboratories w USA został doceniony "za opracowanie pęsety optycznej i jej zastosowanie w systemach biologicznych". Za pomocą jego wynalazku można przemieszczać obiekty tak małe, jak atomy, wirusy czy komórki. Ashkinowi już w 1987 r. udało się przemieszczać bakterie za pomocą światła lasera, nie niszcząc ich.

74-letni Gerard Mourou (Francja i USA) i 59-letnia Donna Strickland (Kanada) docenieni z kolei zostali "za metodę tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu". Ich metoda (tzw. CPA) stosowana jest m.in. w laserowej korekcji wzroku.(PAP)

Ashkin jest najstarszym laureatem spośród wszystkich dotychczasowych noblistów. Z kolei Donna Strickland jest pierwszą od 55 lat kobietą nagrodzoną Noblem z fizyki. (PAP)

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019