Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
03.10.2018 aktualizacja 03.10.2018

Polska Agencja Kosmiczna członkiem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Astronautycznej podczas trwającego właśnie kongresu w Bremie - poinformowała we wtorek POLSA w przesłanej PAP informacji prasowej.

Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (International Astronautical Federation, IAF) jest organizacją pozarządową skupiającą 165 członków – instytucji narodowych zainteresowanych technikami kosmicznymi i rakietowymi, w tym wszystkie najważniejsze światowe agencje kosmiczne. IAF jest organizatorem corocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (International Astronautical Congress, IAC) – najważniejszej międzynarodowej imprezy branży kosmicznej przyciągającej od lat decydentów ze światowego sektora kosmicznego, w tym liczne grono przedsiębiorców, instytutów naukowo-badawczych oraz przedstawicieli agencji rządowych, związków pracodawców i innych instytucji działających w tym sektorze.

Jak wyjaśniono w komunikacie, członkowstwo w IAF - oprócz zapewnienia preferencyjnych warunków finansowych udziału w kongresie IAC - zapewnia także dostęp do dokumentów i merytorycznych opracowań przygotowywanych przez tę organizację oraz umożliwia uczestnictwo w pracach organów federacji.

"Udział w corocznym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym to wyjątkowa szansa na szeroką promocję dorobku i potencjału polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. Taka promocja jest naszym podmiotom bardzo potrzebna, aby mogły one zaistnieć w międzynarodowej świadomości jako sprawni i konkurencyjni dostawcy produktów dla sektora kosmicznego" - podkreślił prezes POLSY, dr hab. Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie. "Członkostwo Polskiej Agencji Kosmicznej w Międzynarodowej Federacji Astronautycznej może takie działania ułatwić. Będzie też istotne w kontekście nawiązywania bądź pogłębiania naszej współpracy z narodowymi agencjami kosmicznymi" - dodał.

POLSA złożyła wniosek o akces do Międzynarodowej Federacji Astronautycznej w listopadzie 2017 r. Oficjalne przyjęcie agencji do IAF miało miejsce w miniony poniedziałek, 1 października, pierwszego dnia Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbywa się w Bremie. Podczas inauguracyjnej sesji Zgromadzenia Ogólnego IAF ogłoszono decyzję o członkostwie Polskiej Agencji Kosmicznej w IAF, zaś prezes Brona krótko przedstawił działalność agencji, z naciskiem na jej najważniejsze zadanie, którym jest opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego, przypomniał główne cele Polskiej Strategii Kosmicznej i podsumował dorobek krajowego sektora kosmicznego.

W czasie trwania IAC 2018 dr Brona weźmie też udział w zaplanowanym na piątek Zgromadzeniu Ogólnym IAF. Jako reprezentant organizacji członkowskiej będzie uczestniczył m.in. w głosowaniach dotyczących wyboru lokalizacji kongresu w 2021 r. 

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021