Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
09.10.2018 aktualizacja 09.10.2018

Wspólna inauguracja roku akademickiego białostockich uczelni

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas wspólnej inauguracji roku akademickiego Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku. Fot. PAP/Michał Zieliński 8.10.2018 Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas wspólnej inauguracji roku akademickiego Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku. Fot. PAP/Michał Zieliński 8.10.2018

Dwie największe uczelnie w Podlaskiem: Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka zainaugurowały w poniedziałek wspólnie rok akademicki. To pierwsza taka uroczystość, która ma podkreślać współpracę tych uczelni. Na obu studiuje ponad 17 tys. studentów.

Uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wziął w niej udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin a także m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele biznesu, kultury i organizacji pozarządowych.

Jak powiedział PAP rektor Politechniki Białostockiej (PB) prof. Lech Dzienis, wspólna inauguracja odbywa się na wzór innych miast, gdzie taka inauguracja to już tradycja. "Wspólnym spotkaniem chcemy podkreślić jedność środowiska akademickiego" - powiedział Dzienis przed rozpoczęciem uroczystości. Według niego ta jedność jest bardzo potrzebna i ważna zwłaszcza teraz, gdy obowiązuje nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Dodał, że wspólna inauguracja, to także okazja do pokazania współpracy pomiędzy uczelniami, np. przy realizacji różnych projektów. Rektor PB przypomniał, że kilka lat temu podpisano list intencyjny o współpracy przy budowaniu i promocji marki Białegostoku, jako miasta akademickiego.

Podczas inauguracji rektorzy obu uczelni podkreślali, że wspólna inauguracja to historyczny moment, bo odbyła się po raz pierwszy, ale także odbywa się w szczególnym roku - obchodów stulecia niepodległości Polski. Jak mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) prof. Robert Ciborowski, być może ta uroczystość stanie się inspiracją, aby w przyszłości także inne uczelnie dołączyły do wspólnej inauguracji.

Wicepremier Gowin, który wygłosił wykład inauguracyjny mówił, że Ustawa 2.0 (Konstytucją dla Nauki) to wynik szeroko prowadzonych konsultacji ze środowiskiem akademickim, które proponowało zmiany, a część z nich - jak dodał - została uwzględniona. Mówił, że najbliższe dwanaście miesięcy będzie czasem intensywnej pracy m.in. nad nowymi statutami uczelni i regulaminami studiów.

Jak mówił Gowin, reforma nauki to także zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe i w przyszłym roku - jak poinformował - wzrosną one łącznie o 5 mld zł. "To jest znaczący wzrost, to duży wysiłek dla naszego budżetu" - mówił Gowin. Wymienił, że z budżetu państwa będzie to wzrost o 1,35 mld zł, ze środków unijnych o 600 mln zł, zostaną wyemitowane też obligacje Skarbu Państwa w łącznej sumie 3 mld zł. Wicepremier liczy, że w przyszłości uda się przeznaczać na naukę 1 proc. PKB. Mówił, że dziś "jesteśmy w połowie drogi".

Gowin mówił też, że nowa ustawa to wspieranie nie tylko najlepszych uczelni w kraju, ale też tych ze średnich i mniejszych ośrodków naukowych. "Zasadą zrównoważonego rozwoju kierowaliśmy się także rozdzielając obligacje Skarbu Państwa. Te 3 mld zł zostały już podzielone w oparciu o pewien zobiektywizowany algorytm, ale staraliśmy się uwzględnić przede wszystkim potrzeby uczelni właśnie regionalnych" - dodał.

W 2019 roku obie białostockie uczelnie, PB i UwB, dostaną po ok. 30,5 mln zł na inwestycje - poinformował wicepremier jeszcze przed uroczystością na konferencji prasowej (wspólnej z kandydatami Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach, m.in. kandydatem na prezydenta Białegostoku posłem Jackiem Żalkiem).

Natomiast na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z rektorami dwóch białostockich uczelni Gowin poinformował, że obligacje Skarbu Państwa będzie można zamienić na "żywą gotówkę" i do od uczelni będzie zależało na co te środki przeznaczy.

Ocenił, że wspólna inauguracja dwóch uczelni była "mądrym posunięciem". "Polskie uczelnie nie powinny ze sobą konkurować, polskie uczelnie powinny łączyć potencjały, a konkurować z uczelniami zagranicznymi" - mówił Gowin. Dodał, że te dwie białostockie uczelnie są ważne ze względu na rozwój miasta i regionu. Mówił, że jeśli zdecydują się połączyć i stać się jednym ośrodkiem badawczym, będą mogły liczyć na wsparcie rządu.

Na razie decyzji o połączeniu uczelni nie ma. Dzienis podczas konferencji prasowej mówił, że najbliższy czas pokaże, czy lepiej być uczelnią regionalną czy jednym ośrodkiem. W jego ocenie, jeśli uczelnie miałyby się łączyć, to aby stworzyć "coś o wiele lepszego" niż tworzą w pojedynkę. Rektor Ciborowski mówił, że jeszcze za wcześnie na deklaracje w tej sprawie, ale nie można "zamykać drzwi". Dodał, że gdyby w Białymstoku powstała uczelnia badawcza, to byłby wielki sukces dla miasta, bo takich ośrodków ma być w kraju tylko kilka.

Na Politechnice Białostockiej rok akademicki rozpoczęło 7,5 tys. studentów, w tym ponad 2 tys. na pierwszym roku. Natomiast na Uniwersytecie w Białymstoku kształcić się będzie niemal 10 tys. studentów, w tym blisko 3,5 tys. na pierwszym roku. (PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ zan/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021