05.07.2020
PL EN
11.10.2018 aktualizacja 11.10.2018

Lek na dnę moczanową chroni nerki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wbrew dotychczasowym poglądom, stosowany w leczeniu dny moczanowej allopurinol nie tylko nie zwiększa zagrożenia przewlekłą chorobą nerek, ale wydaje się przed nią chronić – informuje pismo "JAMA Internal Medicine”.

Dna moczanowa, w swojej najczęstszej postaci nazywana dawniej podagrą, należy do najczęstszych zapaleń stawów. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi prowadzi do tworzenia się ostrych, drażniących tkanki kryształów w stawach (najczęściej zajęty jest staw palucha). Dochodzi do zniekształcenia tkanek, bólu i obrzęku.

Rozwojowi dny nazywanej kiedyś "chorobą bogaczy" sprzyja nadmiar alkoholu i przejadanie się. Mężczyźni chorują nawet 20 razy częściej niż kobiety. W samych USA choroba dotyka ponad osiem milionów dorosłych. Chorym podaje się leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi, najczęściej allopurinol. Powinni także przestrzegać odpowiedniej diety (mniej mięsa, więcej pokarmów roślinnych) i wypijać co najmniej dwa litry płynów na dobę.

Dotychczas - choć nie było na to jednoznacznych dowodów - lekarze obawiali się, że allopurinol może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (CKD). Z tego powodu wielu pacjentów nie było w ogóle leczonych, co pogarszało ich stan.

Aby ocenić czynność nerek u pacjentów z dną po rozpoczęciu leczenia allopurinolem, naukowcy z Boston University School of Medicine (BUSM) wykorzystali The Health Improvement Network – bazę danych lekarzy medycyny ogólnej reprezentatywną dla populacji Wielkiej Brytanii.

Spośród ponad 4 tys. pacjentów, którzy rozpoczęli stosowanie allopurinolu w pełnej dawce w celu zapobiegania nawrotom dny moczanowej, u 12,2 proc. rozwinęła się przewlekła choroba nerek stopnia 3. po średnio pięcioletnim okresie leczenia. W tym samym czasie przewlekła choroba nerek wystąpiła 13,1 proc. osób które nie przyjmowały leku.

Autorzy badań doszli do wniosku, że stosowanie allopurinolu w leczeniu dny moczanowej jest nie tylko bezpieczne, ale także potencjalnie korzystne w ograniczaniu ryzyka przewlekłej choroby nerek. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020