19.09.2020
PL EN
16.10.2018 aktualizacja 23.10.2018

Zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu Popularyzator Nauki

fot. Ludwika Tomala fot. Ludwika Tomala

Zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu Popularyzator Nauki 2018. Otrzymaliśmy ponad 140 zgłoszeń. Najbardziej popularną kategorią była kategoria Naukowiec. Listę finalistów opublikujemy na początku grudnia. A laureatów konkursu poznamy w styczniu.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do północy 15 października czekaliśmy na zgłoszenia osób, zespołów i instytucji, które ubiegają się o tytuł Popularyzatora Nauki 2018. Dziękujemy wszystkim kandydatom za wypełnienie formularza. Otrzymaliśmy ponad 140 zgłoszeń. Największą popularnością cieszyła się kategoria Naukowiec.

Zgłoszenia, które spełniają regulamin, trafią do członków Kapituły I stopnia, złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki:

Kapituła wybierze finalistów. Listę kandydatów, którzy trafili do drugiej tury, opublikujemy na początku grudnia. A potem stopniowo na stronie serwisu Nauka w Polsce będziemy publikować sylwetki finalistów. To okazja do tego, aby szerzyć dobre praktyki w dziedzinie popularyzacji i promować najlepsze wzorce.

Zwycięzców konkursu Popularyzator Nauki wyłoni Kapituła II stopnia. W jej skład wchodzą:

  • prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji;
  • prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki;
  • Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik,
  • red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia,
  • dr Robert Mysłajek z Uniwersytetu Warszawskiego (popularyzator wiedzy przyrodniczej),
  • przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • przedstawiciel serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Nazwiska najlepszych poznamy podczas uroczystości w Warszawie w styczniu 2019 r.

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, dziennikarz Tomasz Rożek, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. (PAP)

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020