08.07.2020
PL EN
22.10.2018 aktualizacja 22.10.2018

Wykład o Wszechświecie prof. Michała Hellera

Lublin, 15.10.2016. Ks. prof. Michał Heller (cat)  PAP/Wojciech Pacewicz Lublin, 15.10.2016. Ks. prof. Michał Heller (cat) PAP/Wojciech Pacewicz

Dlaczego w ogóle coś istnieje? Czy da się wyzwolić z niewoli czasu? Czy istnienie zła w historii Wszechświata da się jakoś usprawiedliwić? Odpowiedni na te i inne pytania będzie szukał prof. Michał Heller podczas otwartego wykładu w Krakowie na UJ (29 października).

Jak tłumaczy ks. Prof. Heller, istnieją pytania małe, większe i największe. Są pytania prywatne, stawiane w swoim własnym interesie, i pytania ogólnoludzkie – takie, które roztrząsają filozofowie i których pełna jest literatura. Istnieją wszakże pytania o szczególnym ciężarze gatunkowym. Przykładem takiego "wielkiego pytania" jest pytanie o sens.

Zdaniem filozofa przed pytaniem o sens nie uciekniemy – choćbyśmy odlecieli na krańce wszechświata. "A może to właśnie tam, u początku i kresu wszystkiego, pytania o sens wybrzmiewają najbardziej? Może więc i tam powinniśmy szukać na nie odpowiedzi?" – zastanawia się ks. profesor.

"Nie wiemy, jaki był początek Wszechświata. Nie wiemy, czy Wszechświat zaczął się od Big Bangu. Nie wiemy, czy przedtem coś było. Nie wiemy, czy było jakieś +przedtem+. Nie wiemy, czy są inne Wielkie Wybuchy i inne wszechświaty. Nie wiemy, czy istnieją, i czy w ogóle są do pomyślenia, inne zestawy praw fizyki. Bo być może tylko jeden, samospójny zestaw praw jest możliwy" – wylicza wykładowca.

Jego zdaniem mamy prawo sądzić, że był Stan Alfa, od którego wszystko wzięło początek. Nie musiał to być początek w sensie czasowym, bo wszystko wskazuje na to, że czas jest tylko pochodną praw fizyki i gdy rodziły się prawa fizyki – i te, które znamy, i może jeszcze jakieś inne – czasu jeszcze nie było.

Poszczególne akty "kosmicznego dramatu" filozof przedstawi, rozpoczynając od "Pierwszego Wcielenia Logosu". To nieskończone Pole Racjonalności stało się ciałem Wszechświata, który po miliardach lat wyda istoty rozumne i świadome. Rzucą one wyzwanie racjonalności otaczającemu ich światu, ale także postawią pytania o dobro i zło.

Wykład ks. prof. Michała Hellera rozpocznie się 29 października o godzinie 18:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33. Na wykład obowiązują darmowe wejściówki dostępne w DeRevolutionibus Books & Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.

Wykład odbędzie się w ramach rocznicy istnienia Centrum Kopernika. Szczegóły na stronie https://www.facebook.com/events/408815806320410/

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020