24.01.2021
PL EN
07.11.2018 aktualizacja 07.11.2018

Znamy 35 najciekawszych, młodych innowatorów z Europy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

35 młodych innowatorów z Europy nagrodzono w finale europejskiej edycji konkursu "Innovators Under 35". Wśród nagrodzonych są m.in. twórca pomysłu na wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania zawału serca; konstruktor robota pomocnego rolnikom; wynalazca przenośnego inkubatora.

Organizatorem konkursu jest "MIT Technology Review" – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology.

Laureaci, wskazani w pięciu kategoriach (Przedsiębiorcy, Humanitaryści, Pionierzy, Wizjonerzy, Wynalazcy) zostali wyłonieni spośród ponad tysiąca kandydatur. Wśród zwycięzców znajdują się twórcy rozmaitych rozwiązań, które mogą wpłynąć na wiele obszarów naszego życia: sposób pracy i nauki, na opiekę zdrowotną, komunikację czy przemysł - poinformowali organizatorzy konkursu.

Wśród ośmiorga nagrodzonych w kategorii Wynalazcy znalazł się m.in. Witold Kopytynski, twórca rozwiązania Arculus. Oprogramowanie to - poprzez kierowanie specjalnym system modułowym - może pomóc kontrolować i na bieżąco sterować pracą fabryk, dużych sklepów i hal magazynowych. Oprócz niego w tej kategorii nagrodzono też np. Sébastiena Boyera - twórcę autonomicznego robota, który może ograniczyć wykorzystywanie herbicydów w rolnictwie.

W kategorii Przedsiębiorcy nagrodzono ośmioro laureatów. Wśród nich znalazł się Mads Tvillinggaard Bonde - brytyjski twórca wirtualnego laboratorium Labster, które przyspiesza przyswajanie wiedzy przez studentów o 76 proc. Nagrodzono też np. duńczyka Andreasa Cleve za pomysł wykorzystania sztucznej inteligencji pomagającej szybko zdiagnozować osoby dzwoniące na numery alarmowe z powodu możliwego zawału serca. Wśród docenionych znalazła się również brytyjska technologia - autorstwa Abiego Ramanana - pomagająca ograniczyć marnowanie żywności oraz sposób Yanna Fleureauna na wykorzystanie sztucznej inteligencji, analizującej elektrokardiogram równie dobrze, jak lekarz.

Pięcioro zwycięzców wyłoniono w kategorii Humanitaryści. Nagrodzono m.in. Jamesa Robertsa - twórcę ekonomicznego, przenośnego i składanego inkubatora z Wielkiej Brytanii; Paula Duana z francuskiej organizacji pozarządowej, która wykorzystuje zasoby big data i sztuczną inteligencję do rozwiązywania społecznych problemów takich jak bezrobocie czy niewydolność systemu ochrony zdrowia; Samanthę Payne współtwórczynię bionicznej protezy dłoni, którą można personalizować dzięki drukowi 3D.

Wśród Pionierów wskazano siedmioro laureatów. W gronie nagrodzonych znalazł się Francesco Gatto pomysłodawca nowego typu biopsji, pomagającej szybko przewidzieć zmiany nowotworowe różnego typu; doceniono również m.in. Dominika Schumachera - niemieckiego twórcę pomysłu na molekularny superklej, który uczyni leki antynowotworowe bardziej skutecznymi oraz pomysł Włoszki Francesci Santoro na słoneczne plastry, które szybciej regenerują oparzoną skórę.

W kategorii Wizjonerzy doceniono siedmioro twórców innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest David Ferrer-Desclaux - pomysłodawca innowacyjnego systemu żeglarskiego inspirowanego skrzydłami samolotu, który ma ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i zmniejszyć wykorzystanie paliwa przez statki. Jest nim także Alexander Sparre-Ulrich - odkrywca naturalnej cząsteczki, która może pomóc w walce z epidemią otyłości. Kolejny z nagrodzonych - Węgier Kristof Szalay - chce wykorzystać sztuczną inteligencję do przewidywania efektywności działania leków antynowotworowych.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia w Paryżu. Laureaci zaprezentują swoje projekty w dziewięciu panelach, którymi pokierują zwycięzcy konkursu z poprzednich lat. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymają specjalne wyróżnienia.

Konkurs "Innovators Under 35" jest organizowany od 1999 roku w USA, a od 2011 r. utalentowani innowatorzy poszukiwani są również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbywają się w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii oraz w Polsce.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in. Konstantin Novoselov (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), Max Levchin (założyciel firmy PayPal), David Karp (założyciel Tumblr), Sergey Brin (założyciel Google) czy Linus Torvalds (założyciel Linux). 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021