20.09.2020
PL EN
14.11.2018 aktualizacja 14.11.2018

Sześć polskich badaczek otrzymało stypendia L’Oréal-UNESCO

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sześć polskich badaczek otrzymało w środę stypendia L’Oréal-UNESCO dla kobiet w nauce. "Udział pań w świecie nauki jest niezbędny" - mówił wiceminister nauki Piotr Müller. Jak dodał, m.in. dzięki podejmującym wyzwania badaczkom, Polska będzie mogła wciąż się rozwijać.

Adresatkami programu L’Oréal Dla Kobiet i Nauki są kobiety prowadzące badania w zakresie nauk o życiu. Wręczone po raz 18. nagrody mają promować osiągnięcia naukowe utalentowanych badaczek i zachęcać je do kontynuacji pracy naukowej. Laureatki otrzymują roczne stypendia, które przyznawane są w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej oraz magisterskiej.

"Jestem przekonany, że udział pań w świecie nauki jest niezwykle ważny, niezbędny" - podkreślił podczas środowej uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller. "Obszar badań naukowych jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju naszego kraju. Dzięki paniom, które podejmują wyzwania, które za 15-20 lat przyniosą, mam nadzieję, bardzo duże efekty, nasz kraj będzie mógł się rozwijać" - dodał.

Laureatkami tegorocznego stypendium w kategorii habilitacyjnej zostały: dr Joanna Gościańska z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej oraz dr Anna Muszewska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Wysokość stypendium w tej kategorii wynosi 35 tys. zł.

Dwa stypendia w wysokości 30 tys. zł w kategorii doktoranckiej dostały: Beata Małachowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Anna Piotrowska-Murzyn z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Z kolei stypendium w kategorii magistranckiej w wysokości 20 tys. zł otrzyma Aleksandra Synowiec, studentka Wydziału Biochemii, Biofizyki i biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszystkie stypendystki programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki otrzymują także stypendia konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki którym promują swoje osiągnięcia na międzynarodowych konferencjach naukowych. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, wyróżnione badaczki są także aktywnymi propagatorkami idei zaangażowania kobiet w badania naukowe wśród szerokiej opinii publicznej i w mediach.

Jak podała przewodnicząca jury konkursu prof. Ewa Łojkowska, w tegorocznej edycji o stypendia L`Oreal-UNESCO rywalizowało łącznie 138 kandydatek - średnio 20 proc. więcej niż w poprzednich latach.

"Praca jury jest trudna, bo wiele z tych pań ma naprawdę ogromny dorobek. Prawie wszystkie są po międzynarodowych stażach naukowych, pracują w świetnie wyposażonych polskich laboratoriach i prowadzą - bądź uczestniczą w różnych programach międzynarodowych" - mówiła prof. Łojkowska.

Wioletta Rosołowska z L`Oreal Polska przypomniała natomiast, że w tym roku Nagrodę Nobla otrzymały dwie kobiety: Donna Strickland oraz Frances Arnold. "Obie panie, a szczególnie Frances Arnold, mówiły o tym, jak ważne jest, żeby promować różnorodność: co ma ogromne znaczenie dlatego, żeby świat nauki również mógł być światem o większej kreatywności" - mówiła.

Laureatki polskiego programu stypendialnego mają teraz szansę zdobyć nagrodę International Rising Talents - przyznawane od 2014 r. wyróżnienie dla najbardziej obiecujących stypendystek lokalnych programów. Do tej pory nagrodę International Rising Talents otrzymały trzy Polki: dr hab. Bernadeta Szewczyk (2016), dr hab. Joanna Sułkowska (2017) oraz dr Agnieszka Gajewicz (2018).

Program "L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki" prowadzony jest od 2001 r. Jego partnerami są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od 2016 r. także Polska Akademia Nauk. Wyboru laureatek dokonuje co roku jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej. Do 2015 r. stypendia otrzymywało po pięć badaczek - natomiast od 16. edycji programu została wprowadzona nowa kategoria dla magistrantek.

Program "Dla Kobiet i Nauki" jest częścią globalnej inicjatywy "For Women in Science", która powstała dzięki partnerstwu L’Oréal i UNESCO. Do 2018 roku wyróżnionych zostało 3020 kobiet ze 117 krajów. Polska była pierwszym po Francji krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję tej globalnej inicjatywy. Przez 17 edycji programu wyróżniono łącznie 87 polskich kobiet naukowców. 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020