26.02.2020
PL EN
21.11.2018 aktualizacja 27.11.2018

Czechy/Polska nauka prezentowana w Narodowej Bibliotece Technicznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Narodowej Bibliotece Technicznej w Pradze otwarto we wtorek wystawę „Polska - to jest nauka", która stanowi multimedialną prezentację 25 największych osiągnięć nauki polskiej ostatnich 27 lat - od chemii, poprzez fizykę, medycynę i nanotechnologię po archeologię.

Wystawę zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Instytut Kultury Polskiej w Pradze. Jak podkreśliła Urszula Rapacka z FNP, wystawa pozwala zorientować się nie tylko w osiągnięciach polskiej nauki, ale także w systemie jej finansowania oraz współpracy międzynarodowej.

Wśród prezentowanych na wystawie osiągnięć są m.in. grafen, implant ślimakowy oraz odkrycie planet spoza Układu Słonecznego, a także sukcesy archeologiczne stacji w Egipcie kierowanej przez prof. Karola Myśliwca, badania nad funkcjonowaniem mózgu biologa molekularnego prof. Leszka Kaczmarka z PAN oraz prace prof. Leona Gradonia z Politechniki Warszawskiej nad oczyszczaniem wody i powietrza. Zaprezentowane są także badania prof. Andrzeja Trautmana dotyczące fal grawitacyjnych.

Wśród przedsięwzięć finansowanych przez FNP jest 30 projektów realizowanych wspólnie z naukowcami z Czech. Są to przede wszystkim badacze z Uniwersytetu Karola w Pradze, Politechniki w Ostrawie i Uniwersytetu Masaryka w Brnie. (PAP)

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

dmi/

Copyright © Fundacja PAP 2020