18.04.2021
PL EN
27.11.2018 aktualizacja 04.01.2019

Znamy finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2018

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aż 22 kandydatów weszło do finału konkursu Popularyzator Nauki 2018. Finalistów będziemy systematycznie przedstawiać w portalu Nauka w Polsce. Kto otrzyma nagrody? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali finałowej w styczniu.

Do 14. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 140 kandydatów. To rekordowo dużo! Rywalizacja w finale będzie więc ostra. Podczas gali w Warszawie, zaplanowanej na 7 stycznia dowiemy się, kto spośród finalistów otrzyma nagrodę. Nagrodzeni zostaną wówczas laureaci w finałowych kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, a także laureat/laureatka nagrody głównej - osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2018. Dodatkowo redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

Choć dyplomy i statuetki Popularyzatora Nauki otrzymają nieliczni - to faktycznymi zwycięzcami konkursu są wszyscy zaangażowani w rzetelne popularyzowanie wiedzy. Aby zwrócić uwagę na to, jak ważna i ciekawa jest praca popularyzatorów, w serwisie Nauka w Polsce będziemy systematycznie prezentować sylwetki wszystkich finalistów. Dzięki temu każdy będzie mógł poznać dokonania docenionych kandydatów; zobaczyć, na czym polegają świetne pomysły na popularyzację nauki i poznać sprawdzone, dobre praktyki. Liczymy na to, że opowieści o naszych finalistach zainspirują jak najwięcej osób.

Prezentujemy listę finalistów (kolejność alfabetyczna):

 

Kategoria Naukowiec:

Paweł Janowski

Jacek Kusznier

Piotr Rzymski

Ryszard Tadeusiewicz

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

 

Kategoria Animator:

Dariusz Aksamit

Dariusz Halabowski

Mateusz Kęsy

Dariusz Maliszewski

Dawid Myśliwiec

 

Kategoria Zespół:

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM

Heweliusze Nauki

Koło Miłośników Języka Papillon

Twórcy polskojęzycznej Wikipedii

 

Kategoria Instytucja:

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki

 

Kategoria Media:

Łukasz Badowski

Radek Brzózka

Piotr Kosek

Paulina Łopatniuk

Jan Stradowski

 

Finalistów wskazało w głosowaniu Jury złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to: dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat; dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; Iwona Kieda reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej oraz dr Jan Świerkowski - lider Instytutu B61, który popularyzuje naukę, łącząc pracę artystów i badaczy.

"Żaden esej maturalny (...) z tysięcy, jakie oceniałem, nie dostarczał tylu dylematów, co każdy z tych 140 przypadków" - tak prof. Wojciech Dindorf podsumował trudności, związane ze wskazaniem finalistów wśród licznych zgłoszeń.

Podsumowując zgłoszenia prof. Andrzej Katunin zwracał z kolei uwagę na oryginalność - zarówno popularyzowanych dyscyplin naukowych, jak i sposobów dotarcia do odbiorców. "W tej edycji nie zabrakło ani jednego, ani drugiego" - ocenił.

"Zaobserwowałem bardzo pozytywny trend wśród instytucji popularyzujących naukę: oprócz instytucji stworzonych głównie po to, aby popularyzować, pojawiają się również takie, w których popularyzacja nie jest ani pierwszym, ani jedynym kierunkiem prac, a mimo to popularyzują skutecznie i z wielką pasją" - skomentował juror.

Zauważył też, że polscy popularyzatorzy coraz częściej wydają własne książki: "Z wielką przyjemnością obserwuję zakotwiczenie się polskiej książki popularnonaukowej w kraju oraz na arenie międzynarodowej".

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursu. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr Robert Mysłajek - przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021