05.07.2020
PL EN
29.11.2018 aktualizacja 29.11.2018

W sobotę jednodniowy pokaz złamanej reliktowej sosny z Sokolicy

Fot. PAP/Grzegorz Momot 11.09.2018 Fot. PAP/Grzegorz Momot 11.09.2018

Na sobotę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego zaplanowano pierwszy jednodniowy pokaz odłamanej reliktowej sosny ze szczytu Sokolicy. Drzewo zniszczył śmigłowiec podczas akcji ratowniczej.

Drzewo – symbol Pienin – przeszło wiele badań naukowych, a odłamana gałąź została odpowiednio spreparowana.

Adam Rusek z działu udostępniania Pienińskiego Parku Narodowego powiedział PAP że, gałąź sosny z Sokolicy będzie można na razie podziwiać tylko w sobotę od 10.00 do 13.00 w siedzibie parku w Krościenku nad Dunajcem. Po ekspozycji będą bezpłatnie oprowadzali przyrodnicy.

"Gałąź reliktowej sosny wymagała specjalnego przygotowania do ekspozycji. Igły niestety nie zachowały naturalnej, żywej zieleni, dlatego trzeba było je podkoloryzować. Pod wpływem gliceryny zastosowanej do preparacji igły ściemniały. Aby gałąź wyglądała jak świeża, wymagała wielu zabiegów wręcz modelarskich. Na razie gałąź sosny będzie prezentowana tylko w sobotę, a w przyszłości przygotujemy specjalne miejsce do stałej ekspozycji" – wyjaśnił Rusek.

We wrześniu bieżącego roku drzewo zostało złamane podczas akcji GOPR. Ratowniczy śmigłowiec, który przyleciał nad szczyt Sokolicy, aby zabrać ranną turystkę, wywołał silny podmuch, od którego złamała się górna gałąź sosny.

Po nieszczęśliwym zdarzeniu żywy fragment sosny, który nadal rośnie na szczycie Sokolicy, w miejscu złamania został odpowiednio zabezpieczony preparatami przeciwgrzybiczymi.

"Zakończyliśmy już zabezpieczanie żywego fragmentu sosny na szczycie i stale go obserwujemy. Mamy nadzieję, że drzewo ocaleje" – dodał Rusek.

Od złamanej gałęzi zostały pobrane próbki do badań naukowych. Policzono m.in. słoje w gałęzi. Świadczą one, że odłamany fragment liczy ponad 159 lat. Preparaty igieł sosny zostały wysłanie do Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do badań anatomicznych i morfologicznych. Próbki drewna przejdą także badania dendrochronologiczne, anatomiczne, morfologiczne, wytrzymałościowe i fitopatologiczne. Z próbek uzyskano trzy różne kultury grzybów, z których wyizolowano kod DNA i przekazano do dalszych badań.

Sosny reliktowe są bardzo rzadkie. Rosną również poniżej szczytu Sokolicy, a wiek najstarszej szacuje się na około 550 lat. Fenomen tych drzew polega na tym, że ich roczne przyrosty są bardzo niewielkie, a gałęzie skręcają się w charakterystyczny sposób. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020