05.07.2020
PL EN
29.11.2018 aktualizacja 29.11.2018

Otwarto Targi Książki Historycznej w Warszawie

XXVII Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 29.11.2018 XXVII Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 29.11.2018

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, bierze udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas inauguracji targów wręczono nagrody Klio.

Podczas czwartkowej inauguracji targów doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska przeczytała list Andrzeja Dudy do uczestników imprezy, które określił, jako "jedno z najważniejszych wydarzeń na rynku książki naukowej". Prezydent przypomniał, że książki historyczne od kilku lat przeżywają wzrost zainteresowania czytelników.

"Utrzymujące się zainteresowanie literaturą dziejopisarską to państwa niewątpliwa zasługa i sukces zasługujący na uznanie. (...) Wbrew przedwczesnym zapowiedziom końca historii i wyczerpania się zainteresowania przeszłością, po raz kolejny okazuje się, że nasi rodacy znają i chcą nadal zgłębiać swoje dziedzictwo. Jest ono bowiem ważne dla nas, współczesnych, jako źródło tożsamości narodowej i regionalnej, powód do dumy oraz inspiracja do działań na rzecz dobra wspólnego – dla pomyślności Polski i Polaków dziś i jutro" - napisał prezydent.

"Wszystko to sprawia, że uczeni, a także popularyzatorzy, przybliżający szerokim kręgom czytelników wiedzę o przeszłości, odgrywają dziś znaczącą rolę zarówno w polskim życiu intelektualnym, jak i w procesie formowania pamięci narodowej i postaw patriotycznych Polaków, zwłaszcza młodych. Dlatego sprawą olbrzymiej wagi jest dbałość o prawdę i rzetelność, a zarazem atrakcyjność publikacji historycznych" - dodał Andrzej Duda.

Podczas inauguracji targów po raz 24. wręczone zostały nagrody Klio. W kategorii "autorskiej i monografii naukowych" nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Włodzimierz Mędrzecki za "Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczpospolitej 1918-1939", drugiego stopnia - Anna Grześkowiak-Krawicz za "Dyskurs polityczny Rzeczpospolitej Obojga Narodów", a nagroda trzeciego stopnia przypadła Maciejowi Górnemu za książkę "Kreślarze ojczyzn. Geografowie i granice międzywojennej Europy".

W kategorii edytorskiej Klio przyznano pięć różnorzędnych wyróżnień. Otrzymały je: Muzeum Mazowieckie w Płocku za książkę "Secesja", Wydawnictwo Akademickie Dialog za "Da Qin i Fulin. Obraz Zachodu w źródłach chińskich z I tysiąclecia n.e.", Ośrodek Karta za serię "Świadectwa XX wieku", Wydawnictwo UW za "Korespondencję Fryderyka Chopina" i Zamek Królewski w Warszawie za książkę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".

Trzecia kategoria nagrody to varsaviana, w której nagrodę pierwszego stopnia zdobył Jacek Leociak za "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę", a drugiego stopnia - Grzegorz Mika za książkę "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury". Nagrodą trzeciego stopnia uhonorowano Piotra Wierzbickiego za "Podchmieloną historię Warszawy".

Prof. Tomasz Szarota, przewodniczący jury Klio, przypomniał, że nagroda przyznawana jest już po raz 24. Jego zdaniem prestiż, jakim cieszy się ta nagroda wynika m.in. z faktu jest ona "pokłosiem Solidarności". "Gdy w 1995 roku przystępowaliśmy do prac większość jurorów stanowili ludzie z kręgu tego ruchu" - powiedział.

Przewodniczący jury podkreślił, że prestiż Klio nie przekłada się na możliwości finansowe. "Mizeria" - tak ocenił sytuację "polskiego Nobla dla książki historycznej", jak nazywane jest Klio, prof. Szarota. Finansowa pula nagród to tylko 35 tys. zł, najwybitniejsza książka otrzymuje zaledwie 10 tys. zł, "ułamek nagrody w Top Model" - jak smutno zauważył przewodniczący jury. Zdradził, że "doskonała, popularnonaukowa" książka Mariusza Urbanka, choć niewątpliwie zasługiwała na nagrodę, nie zmieściła się w puli książek, które jurorzy mogli nagrodzić.

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, bierze udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawcy prezentować będą książki na 120 targowych stoiskach. Swoją ofertę przedstawią w niej oficyny wydawnicze, wydawnictwa muzealne i uniwersyteckie, instytucje kultury i antykwariaty.

W salach kinowej i koncertowej Zamku Królewskiego oraz w Pałacu pod Blachą odbywać się będą towarzyszące targom dyskusje, wykłady, spotkania z autorami książek, projekcje filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci. Organizatorzy zapowiadają również spacery historyczne, prezentacje faksymiliów, gier strategicznych i pokazy grup rekonstrukcyjnych

Wśród tegorocznych wystawców są m.in. Alma-Press, Bellona, BOSZ, Dom Spotkań z Historią, Rebis, Fronda, Iskry, "Mówią Wieki", Nasza Księgarnia, Rytm, Ośrodek KARTA, Państwowy Instytut Wydawniczy, Świat Książki, wydawnictwo Agora, wydawnictwo Arkady, wydawnictwo DiG, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Poznańskie, Zysk i S-ka. Udział w targach biorą też mniejsze oficyny: Napoleon V z Oświęcimia, Wysoki Zamek z Krakowa, Fundacja Sąsiedzi z Białegostoku, Triglav ze Szczecina.

Własne stoiska mają antykwariaty, biblioteki, Narodowe Centrum Kultury, TVP Historia, Żydowski Instytut Historyczny. Na wspólnym stoisku pod nazwą IX Salon Książki Muzealnej swoje wydawnictwa prezentować będzie około 40 muzeów, m.in. Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Osobny Salon Książki tworzą oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku tematem wiodącym jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wokół niego skupiają się spotkania i debaty. Wśród targowych spotkań zaplanowanych na czwartek jest panel „Jak rozmawiać o II RP?" wokół serii "100-lecie niepodległości" z udziałem m.in. Piotra Zaremby, Łukasza Jasiny, Roberta Kostro. Dyskusja będzie okazją do zaprezentowania polskiej drogi do niepodległości oraz różnorodnych aspektów, często kontrowersyjnych, związanych z początkami funkcjonowania państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na piątek zaplanowano m.in. debatę o polityce historycznej w stosunkach polsko-rosyjskich połączona z promocją książki prof. Witolda Modzelewskiego „Polska – Rosja” oraz panel dyskusyjny o serii wydawniczej Instytutu Historii PAN pt. „Metamorfozy społeczne” z udziałem m.in. Andrzeja Chwalby, Jerzego Pająka i Janusza Żarnowskiego.

W sobotę odbędzie się m.in. debata „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku”, w którym wezmą udział Dobrochna Kałwa, Anna Kowalczyk, Joanna Puchalska i Hanna Maria Giza oraz spotkanie "Sto lat niepodległej Polski” – dyskusja wokół albumu „Polska 100 lat” wydawnictwa BOSZ. W sobotnim programie znalazło się też seminarium „100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, którą poprowadzi prof. Przemysław Matusik.

W niedzielę odbędzie się debata:„100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi” z udziałem Natalii Budzyńskiej, prof. Włodzimierza Suleji, prof. Wiesława Wysockiego, a także spotkanie "Polacy, Żydzi – Holokaust, komunizm” – dyskusja wokół nowej książki Piotra Zychowicza „Żydzi 2”.

Targi Książki Historycznej sięgają 1992 roku, kiedy zawiązano Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, w którym osiem wydawnictw zobowiązało się do współpracy w zakresie druku, promocji i dystrybucji publikacji o szeroko pojętej tematyce historycznej. Obecnie Porozumienie liczy ich ponad 40. Już w 1992 r. zorganizowało pierwszą edycję Targów Książki Historycznej, które od dziewięciu lat odbywają się w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim. Co roku odwiedza je ok. 30 tys. osób. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2020