05.07.2020
PL EN
03.12.2018 aktualizacja 03.12.2018

Superciekawa lektura dla fanów science oraz fiction

Jesteś fanem filmów science fiction, ale nie wiesz, co w twoich ulubionych dziełach jest science, a co fiction? Chcesz napisać książkę fantastycznonaukową, ale tak, żeby nie było w niej naukowych głupot? A może tylko chcesz pewnego dnia pomóc ludzkości zasiedlać Marsa? "Przyszłość ludzkości" Michio Kaku to arcyzajmująca książka właśnie dla ciebie.

Przeludnienie, ciekawość, wyniszczające naszą planetę zanieczyszczenia i globalne ocieplenie, próba znalezienia lepszego niż Ziemia miejsca do zamieszkania przez ludzi czy po prostu chęć zarobku - powodów, by eksplorować przestrzeń kosmiczną jest sporo. Amerykański fizyk prof. Michio Kaku w swojej książce "Przyszłość ludzkości" nie boi się snuć śmiałych wizji, jak może wyglądać przyszłość naszego gatunku. A przyszłość tę widzi właśnie poza naszą planetą.

"Życie jest zbyt cenne, by ograniczać jego istnienie do jednej tylko planety, na której wystawione jest na tak wiele śmiertelnych zagrożeń" - pisze autor.

Dlatego krok po kroku przeprowadza czytelników przez ważniejsze osiągnięcia naukowe, które przybliżają nas do opuszczenia naszej planety. I przedstawia aktualną wiedzę, która pomoże nam nowe regiony kosmosu zasiedlać.

Kaku analizuje nie tylko pomysły naukowców, ale i twórców science fiction. Podsumowuje idee twórców "Star Treka", "Gwiezdnych wojen", "Interstellar", czy komiksów takich jak "Superman" czy "Iron Man". I wyjaśnia, które z nich mają sens z punktu widzenia aktualnej nauki, a które nie do końca. A widać, że Kaku jest utworów scence fiction prawdziwym fanem.

W pierwszej części książki fizyk analizuje historię podbojów kosmosu. Z pewną nostalgią wspomina czasy, kiedy środki na program kosmiczny łatwo było pozyskać. "W czasach gorączki programu Apollo żartowano, że NASA mogła wystąpić do Kongresu o fundusze, uzasadniając swoją potrzebę jednym tylko słowem: `Rosja!`. Słysząc to kongresmeni szybko wyciągali książeczkę czekową i pytali jedynie: `ile?`. Jednak te czasy bezpowrotnie minęły" - pisze.

Michio Kaku wskazuje, jakie są znane dotąd techniczne możliwości, aby zmniejszyć koszty podróży kosmicznych. Wspomina kosmiczną windę, opisuje wciąż szaloną ideę zaginania czasoprzestrzeni...

Opisuje, jak można byłoby stworzyć sobie warunki do życia na innych planetach czy ciałach niebieskich. I wyjaśnia, dlaczego akurat Mars jest w teorii życzliwszym dla człowieka miejscem do życia niż np. Wenus czy Jowisz.

Kaku pisze też, że kolonizacja Marsa byłaby łatwiejsza, gdyby wywołać tam globalne ocieplenie (a z tym akurat - chcąc nie chcąc - ludzie sobie nieźle radzą). Fizyk zwraca uwagę, że wystarczyłoby podnieść temperaturę na Marsie zaledwie o sześć stopni Celsjusza, by czapy lodowe zaczęły się tam topić. Autor powołuje się tam na Elona Muska, który zaproponował, aby roztopić czapy lodowe na Marsie, zrzucając na nie bomby wodorowe.

"Gdy tylko stare koryta marsjańskich rzek wypełnią się ponownie ciekłą wodą, osadnicy będą mogli rozpocząć uprawę roślin na duża skalę" - snuje śmiałe wizje Michio Kaku.

Aby jednak opanować inne planety, planetoidy czy ciała niebieskie, potrzebna jest nie tylko wiedza z zakresu astronomii i fizyki. Przydadzą się również najnowsze osiągnięcia z zakresu robotyki, sztucznej inteligencji, neurobiologii, inżynierii genetycznej czy lingwistyki. Przez te przeróżne zagadnienia fizyk nas bezpiecznie przeprowadza i pokazuje ich przydatność w opanowywaniu nowych obszarów przestrzeni kosmicznej.

Prof. Michio Kaku to światowej sławy fizyk i futurolog, współtwórca teorii strun. Pracuje w katedrze fizyki na City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Fizyki rzeczy niemożliwych", "Wizji", "Wszechświatów równoległych", "Hiperprzestrzeni", "Fizyki przyszłości", "Kosmosu Einsteina" i "Przyszłości umysłu", a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.

"Przyszłość ludzkości. Podbój Marsa, podróże międzygwiezdne, nieśmiertelność i nasze miejsce poza Ziemią" autorstwa Michio Kaku ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020