14.08.2020
PL EN
05.12.2018 aktualizacja 06.12.2018

Czy dla chorych na cukrzycę zabraknie insuliny?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Cukrzyca rozprzestrzenia się na świecie w tak szybkim tempie, że w 2030 r. dla znacznej części chorych może zabraknąć insuliny - alarmuje raport opublikowany na łamach „Lancet Diabetes and Endocrinology”.

Według autorów opracowania, na świecie jest już ponad 400 mln chorych na cukrzycę, głównie w Chinach, Indiach i USA. Zachorowalność na cukrzycę typu 2, nazywaną cukrzycą dorosłych, szybko jednak się zwiększa. Podejrzewa się, że w 2030 r. może być ponad 500 mln diabetyków.

Główny autor raportu dr Sanjay Basu z Stanford University ostrzega, że przy tak dużej zachorowalności producenci insuliny nie nastarczą z produkcją tego leku. Mogą być również kłopoty z jej transportem i przechowywaniem, a dla mieszkańców biedniejszych regionów problemem może być zbyt wysoka cena tego preparatu.

Już teraz nie dla wszystkich chorych starcza tego hormonu, głównie w Azji i Afryce. Największe braki w dostawie tego leku odczuwają takie kraje, jak Bangladesz, Brazylia, Nepal, Pakistan i Sri Lanka.

Raport prognozuje, że w 2030 r. - kiedy liczba chorych wymagających zażywania insuliny zwiększy się do 80 mln - na tych dwóch kontynentach będzie jej brakowało dla połowy diabetyków wymagających zażywania insuliny.

Głównymi producentami insuliny są trzy koncerny farmaceutyczne: duński Novo Nordisk, amerykański Eli Lilly oraz francuski Sanofi. Na te trzy firmy przypada aż 99 proc. produkcji światowej insuliny pod względem wartości rynku oraz 96 proc. jeśli chodzi o jego objętość.

Zdaniem prezes Towarzystwa Anny Śliwińskiej cukrzyca to w Polsce wciąż temat tabu. Spośród 3 mln chorych aż milion osób może nie wiedzieć o swej chorobie, bo nie została u nich jeszcze zdiagnozowana i nie jest leczona. Z kolei ci, którzy mają postawioną diagnozę, nie zawsze leczą się zgodnie z zaleceniami.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że w 2035 r. liczba chorych na cukrzycę może wzrosnąć do ponad 600 mln. Już ponad 10 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku, choć nie jest chorobą zakaźną. (PAP)

zbw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020