25.02.2020
PL EN
05.12.2018 aktualizacja 05.12.2018

Profesor Wojtaszek – nowa odmiana różanecznika, wyhodowana w Krakowie

źródło - uczelnia źródło - uczelnia

Profesor Wojtaszek – tak nazywa się nowa odmiana różanecznika, wyhodowana w Krakowie. Wynalazcy złożyli do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych wniosek o przyznanie wyłącznego prawa do ochrony dla oryginalnej, polskiej odmiany rośliny.

Twórcami różanecznika są pracownicy krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego (UR) prof. Maria Klein i dr hab. Piotr Muras. Nazwa rośliny ma upamiętniać prof. Tadeusza Wojtaszka, twórcę Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. O ich dokonaniu poinformowała uczelnia.

Różanecznik ten jest mieszańcem (uzyskanym w sposób klasyczny - drogą generatywną, a następnie poprzez selekcję pozytywną) odmiany różanecznika jakuszimańskiego (Rhododendron yakushimanum) Koichiro Wada - i gatunku Purdoma (Rhododendron purdomii).

Nową odmianę wyróżnia wysoka odporność na mróz, obfite kwitnienie w kwietniu i maju, oryginalny kształt kwiatów, biało i jasnoróżowy kolor.

Praca nad otrzymaniem Profesora Wojtaszka trwała sześć lat. Różanecznik znajduje się na terenie UR w Krakowie. Zainteresowani siewkami muszą zgłosić się na uczelnię.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020