18.09.2019
PL EN
09.12.2018 aktualizacja 09.12.2018

Niemowlę nie chce spać? Przyczyną może być zbyt mała aktywność

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci, które są mniej aktywne, mniej śpią - ogłosili naukowcy z New Michigan State University (USA) na łamach czasopisma „Infant Behavior and Development”. Może być to istotna informacja dla rodziców szukających rozwiązania problemu, jakim są długie, nieprzespane noce.

Badanie (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0163638318300432?via%3Dihub) przeprowadzone przez zespół dr Janet Hauck dowiodło też, że choć dzieci, które mniej śpią w nocy, nadrabiają to większą ilością drzemek w ciągu dnia, to jednak sumarycznie ich dobowa ilość snu jest mniejsza (i gorszej jakości) w porównaniu do maluchów, które przesypiają większość nocy.

Poza tym naukowcy zauważyli, że zbyt mała ilość snu nocnego wiąże się z szybszym przyrostem masy ciała niemowląt. „Proporcje masy do długości ciała są u nich wyższe niż u dzieci śpiących więcej, co wskazuje na potencjalne ryzyko wystąpienia otyłości na późniejszym etapie życia” - wyjaśniają.

„Wiemy, że aktywność fizyczna i sen wpływają na siebie nawzajem i są silnie związane ze wzrostem u starszych dzieci oraz osób dorosłych - mówi dr Hauck. - Nasze odkrycie sugerują, że związek ten może pojawiać się znacznie wcześniej, niż dotąd sądzono - w bardzo wczesnym dzieciństwie, czyli okresie najbardziej krytycznym rozwojowo”.

W badaniu, o którym mowa, za aktywność fizyczną uznano leżenie dzieci w pozycji na brzuchu oraz zabawę i inne zachowania motoryczne. Grupę badawczą stanowiło 22 zdrowych, sześciomiesięcznych niemowląt. Mierzono ich wagę i długość oraz monitorowano poziom aktywności fizycznej i czas snu w ciągu 24 godzin.

„Okazało się, że dzieci, które krócej spały w ciągu doby, a w szczególności te, których nocny sen był najkrótszy, dostawały w nocy więcej posiłków i były znacznie mniej aktywne w ciągu dnia” - opowiada Hauck.

Badaczka wskazuje również, że niemowlęta, które spały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, miały lepszy stosunek masy u do długości ciała niż maluchy, które spały mniej - te ważyły zauważalnie więcej.

"Radzimy, by priorytetem rodziców stało się to, żeby ich małe dzieci przesypiały przynajmniej 12 godzin na dobę. Sprzyjają temu regularny tryb dnia oraz zachowanie rutyny przed snem - uważa autorka badania. - Natomiast, kiedy maluchy są przebudzone, należy zachęcać je do aktywności fizycznej poprzez interakcje opiekun - dziecko. Szczególnie ważna jest zabawa na podłodze i dbanie o to, aby kilka razy w ciągu dnia kłaść dziecko w pozycji na brzuchu".

„Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na to, czas spędzany na brzuszku wpływa na sen, to jednak zalicza się on do aktywności fizycznej i sprzyja zdrowemu przyrostowi masy ciała - podsumowuje Hauck. - Tak więc rodzice, którzy czują, że ich dziecko nie śpi wystarczająco dużo, powinni zacząć od spróbowania zwiększenia czasu leżenia na brzuchu w ciągu dnia”. (PAP)

kap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019