22.05.2019
PL EN
07.12.2018 aktualizacja 07.12.2018

Stymulacja mózgu poprawia humor pacjentom z depresją

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Głęboka stymulacja bocznej kory oczodołowo-czołowej w mózgu powoduje natychmiastową poprawę nastroju u pacjentów z depresją – czytamy ma łamach prestiżowego czasopisma „Current Biology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) wykazali, że głęboka stymulacja mózgu (DBS) w rejonie bocznej kory oczodołowo-czołowej (OFC) pomaga pacjentom z depresją w uregulowaniu samopoczucia, ale nie wywiera żadnego wpływu na osoby bez zaburzeń nastroju. Sugeruje to, że metoda umożliwia normalizację aktywności sieci mózgowych powiązanych z nastrojem.

"Stymulacja wywoływała w obszarach połączonych z OFC rodzaj aktywności przypominający układ obserwowany u pacjentów samoistnie doświadczających pozytywnych stanów emocjonalnych. Wyniki naszego badania sugerują, że OFC stanowi obiecujący cel stymulacji w leczeniu zaburzeń nastroju" – komentuje dr Vikram Rao, jeden z autorów badania.

Specjaliści zrekrutowali do badania 25 osób cierpiących na epilepsję z umieszczonymi w mózgu elektrodami. Wykorzystali elektrody do przesyłania sygnałów elektrycznych do części mózgu odpowiedzialnych za regulację nastroju.

Zaobserwowali, że głęboka stymulacja bocznej kory oczodołowo-czołowej, ściśle połączonej z innymi rejonami zaangażowanymi w przetwarzanie emocji, powodowała natychmiastową poprawę nastroju u osób z depresją o ciężkim i umiarkowanym przebiegu.

Obecnie naukowcy sprawdzają, jak trwałe są efekty takiej stymulacji.

O badaniu można przeczytać na stronie: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(18)31355-1?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982218313551%3Fshowall%3Dtrue#%20. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019