05.07.2020
PL EN
05.12.2018 aktualizacja 05.12.2018

Bertrand Piccard doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk (2P) oraz wizjoner, innowator, pierwszy człowiek, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, prezes Solar Impulse Foundation Bertrand Piccard (L) podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 05.12.2018 Rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk (2P) oraz wizjoner, innowator, pierwszy człowiek, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, prezes Solar Impulse Foundation Bertrand Piccard (L) podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 05.12.2018

Szwajcarski psychiatra, podróżnik i innowator dr Bertrand Piccard został w środę wyróżniony tytułem doktora honoris causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest on pierwszym człowiekiem, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną.

Wręczenie tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej dr. Bertrandowi Piccardowi jest jednym z wydarzeń towarzyszących trwającemu od niedzieli w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ. Piccard jest jednym z gości szczytu. We wtorek spotkał się tam z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

"Kiedy patrzymy na rolę Polski w ochronie klimatu, musimy pamiętać, że szczyt klimatyczny ONZ, który odbywa się po raz 24., po raz trzeci jest organizowany w Polsce. Nie ma drugiego kraju, który tyle razy gościłby to wydarzenie, to pokazuje zaangażowanie Polski w ochronę klimatu" – podkreślił Piccard.

Środową uroczystość w Gliwicach poprzedziło podpisanie listu intencyjnego między założoną przez niego fundacją Solar Impulse, Politechniką Śląską, miastem Gliwice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią w sprawie utworzenia Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, które powstanie na gliwickiej uczelni. Jego misją będzie działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska, w tym m.in. czystych technologii energetycznych. Fundacja Bertranda Piccarda obejmie honorowym patronatem działalność Centrum.

Bertrand Piccard powiedział w środę, że doktorat honoris causa gliwickiej uczelni to dla niego zarówno zaszczyt, jak i powód do wzruszeń, bo związki jego rodziny z polskim środowiskiem naukowym i lotniczym były zawsze silne. Piccard pochodzi z zasłużonej dla światowej nauki rodziny – jego dziadek Auguste Piccard, uważany za przyjaciela Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Ensteina, badał stratosferę. Zbudował do tego celu balon stratosferyczny, a także pierwszy batyskaf. Ojciec Bertranda Jacques Piccard badał głębie oceanów, udoskonalając kolejne konstrukcje batyskafów. W 1960 r. zbadał dno Rowu Mariańskiego na głębokości 10 916 m, potwierdzając istnienie tam żywych organizmów.

Urodzony w 1958 r. w Lozannie Bertrand Piccard jest z wykształcenia lekarzem psychiatrą, zajmował się m.in. zjawiskiem hipnozy. Idąc jednak w ślady przodków poświęcił się także lotnictwu. W 1999 r. wraz z Brianem Jonesem okrążył Ziemię balonem, jako kapitan pierwszego w historii takiego lotu bez lądowania. Potem zawładnęła nim idea latania dzięki energii odnawialnej, bez choćby jednej kropli paliwa.

"Kiedy zaczynałem, śmiano się ze mnie. Teraz ci sami ludzie aktywnie pracują nad projektem samolotów napędzanych taką energią. Jestem przekonany, że z czasem będziemy powszechnie korzystać z samochodów i samolotów napędzanych czystą energią, być może nie z takimi bateriami, o jakich teraz myślimy. Będą czyste sposoby ładowania elektrycznych samochodów i elektrycznych statków powietrznych. Myślę, że za 7 lat i 5 miesięcy będziemy mieć elektryczne samoloty transportujące 50 pasażerów. Mogę określić to tak precyzyjnie, bo 2 lata i 7 miesięcy temu powiedziałem, że stanie się to za 10 lat, a zatem licznik tyka" – powiedział Bertrand Piccard podczas konferencji prasowej.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał, że godność doktora honoris causa jest nadawana wybitnym osobistościom, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju nauki i społeczeństwa. "Dziś ten tytuł otrzymuje wybitny twórca, pionier, wizjoner nauki i techniki, który przełamuje bariery technologiczne, integruje środowisko wokół ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju" – powiedział prof. Mężyk.

W 73-letniej historii Politechniki Śląskiej tytuł doktora honoris causa otrzymało wcześniej 50 innych osób, wśród nich m.in. b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego i b. premier RP Jerzy Buzek, który przesłał gratulacje dr Piccardowi.

Bertrand Piccard wraz z żoną powołał do życia fundację Solar Impulse, której najnowszym przedsięwzięciem jest projekt World Alliance for Efficient Solutions, mający na celu wybór 1000 propozycji nie tylko przyjaznych dla środowiska, ale też finansowo opłacalnych dla przedsiębiorców. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020