14.08.2020
PL EN
11.12.2018 aktualizacja 11.12.2018

Wrocław/ Podpisano list intencyjny nt. rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Współpracę na rzecz rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce przewiduje list intencyjny, podpisany we Wrocławiu przez Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) i firmą Roche Polska.

Informację o podpisaniu porozumienia dot. współpracy w zakresie rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce przesłano w komunikacie przesłanym PAP.

W ramach zawartego porozumienia partnerzy zadeklarowali współpracę na rzecz rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce. Beneficjentem będą polscy pacjenci.

"Kooperacja PORT oraz Roche Polska to pierwszy krok w rozpoczęciu prac nad stworzeniem otwartych dla polskich naukowców baz genomowych osób chorych na nowotwory. 10 grudnia 2018 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny o współpracy obu partnerów w zakresie rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Jak podkreślono, to właśnie partnerstwa publiczno-prywatne, jak to zawarte przez PORT oraz Roche Polska, są jednym z głównych elementów, które mogą pobudzić gospodarkę oraz wesprzeć wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

"Wpisują się one również w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" – ocenił Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Rozwój dzisiejszej nauki nie jest możliwy bez międzynarodowej współpracy. Cieszę się, że firma Roche dostrzega potencjał i potrafi zwrócić uwagę na to co dzieje się w Polsce. Potrzebujemy wiarygodnego partnera, który pomoże nam wskazać badania oraz procesy, które należy rozwijać oraz problemy obszaru biotechnologii, które należy rozwiązywać. Ta współpraca to najlepszy przykład wdrażania kolejnych kroków zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - powiedział Dardziński, cytowany w komunikacie.

Jak podano, w ramach zawartego porozumienia partnerzy zadeklarowali m.in. wymianę doświadczeń w zakresie pracy nad nowymi lekami, wymianę wiedzy nt. najnowszych trendów w dziedzinie biotechnologii i bioinformatyki oraz organizacji procesów selekcji projektów badawczych.

"To właśnie biotechnologia będzie jednym z elementów kształtujących przyszłość na świecie. Świadomość tego faktu jest obecna w ośrodkach decyzyjnych, od których zależy dalszy rozwój naszego kraju – w Kancelarii Premiera, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, jak również w PORT, dlatego stanowi jeden z kluczowych filarów naszej strategii. Kooperacja z Roche Polska to dla nas nowe doświadczenie, które może wpłynąć na wyniki prac realizowanych w naszym ośrodku, czyniąc nas równocześnie pionierami wyznaczającymi nowe kierunki rozwoju biotechnologii w naszym kraju" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, Piotr Dytko.

Jak podano, kooperacja PORT oraz Roche Polska to pierwszy krok w rozpoczęciu prac nad stworzeniem otwartych dla polskich naukowców baz genomowych osób chorych na nowotwory. Powstanie takich baz dostarczy naukowcom znacznie dokładniejszych informacji nt. sekwencji genów, ułatwiając poszukiwanie oraz wskazanie genów i ich mutacji, które odpowiadają za powstawanie i rozwój chorób. Jest to również niezbędne obecnie narzędzie do porównywania i analizy, które może przyczynić się do rozwoju nowych, coraz dokładniejszych i skuteczniejszych terapii dla pacjentów.

"Medycyna wkroczyła w kolejny, przełomowy etap wszechstronnego profilowania genomowego. Pacjenci mają już dostęp do coraz nowocześniejszego leczenia opartego na medycynie personalizowanej, które jest bardzo skuteczne. Jesteśmy nie tylko producentem innowacyjnych leków, ale również odpowiedzialnym partnerem polskiej gospodarki. Współpraca z polskimi ośrodkami naukowymi jest jednym z naszych priorytetów. Polscy naukowcy już nie raz pokazali światu, że ich pomysły mogą zmienić paradygmat chorób dotykających społeczeństwo. Dzięki współpracy z PORT tworzymy kolejną już przestrzeń dla budowania nowoczesnych rozwiązań w naszym kraju, które są bodźcem napędzającym polską gospodarkę" – mówił Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska. 

PAP - Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020