14.07.2020
PL EN
19.12.2018 aktualizacja 19.12.2018

Panele słoneczne jak łodygi roślin – oryginalny projekt studentki z AGH

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowała oryginalną wersję urządzenia do sterowania panelami słonecznymi. Konstrukcja wygląda jak łodyga i naśladuje ruchy roślin podążając za najkorzystniejszym nasłonecznieniem.

„Takie panele śledzące słońce istnieją, więc innowacja nie polega na mechanizmie, ale na formie – chodzi o estetykę, wygląd urządzenia oraz o naśladowanie ruchów fototropicznych roślin” – powiedziała we wtorek PAP autorka projektu Karolina Gocyk.

Obecnie studentka próbuje opatentować pomysł i nie wyklucza, że w przyszłości oryginalne urządzenie mogłoby trafić na sklepowe półki.

Projekt studentki zakłada umieszczenie panelu solarnego na szkielecie o kształcie łodygi, który ma na sobie mniejsze ogniwa słoneczne i podłączone do nich mechanizmy sterujące konstrukcją. Wysoki na ok. 30 cm szkielet jest elastyczny i może dowolnie poruszać się za zmieniającym położenie słońcem. Dzięki temu tzw. "tracker" pozwala panelom zmienić ich kąt nachylenia w zależności od padania światła, aby jak najefektywniej wykorzystać energię słoneczną.

Łodyga może być budowana na wiele sposobów i dzięki temu dostosowywać się do różnego środowiska. To z kolei pozwala na ulokowanie ogniw w dowolnym miejscu, np. na dachu, czy innej pochyłej powierzchni. Modułowa konstrukcja sprawia, że mechanizm jest odporny na wiatr czy mróz. Dzięki elastyczności urządzenia, panele można umieścić na dużej przestrzeni, w której mogą one dobrze współgrać ze sobą, nawet w ścisku - takie działanie, zdaniem młodej konstruktorki, może zwiększyć wydajność dotychczasowych farm fotowoltaicznych, na których panele musiały być instalowane w określonej odległości.

Rozwiązanie pozwala także – wyjaśniła studentka – tworzyć małe farmy słoneczne na użytek gospodarstwa domowego, a także mini elektrownie, które można umieścić na biurku czy parapecie. Te ostatnie mogą naładować np. telefon, powerbank.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020