30.09.2020
PL EN
20.12.2018 aktualizacja 04.01.2019

Rzecznicy Nauki: praca u podstaw zamiast naukowych celebrytów

Źródło: http://rzecznicynauki.pl/ Źródło: http://rzecznicynauki.pl/

Nie kreowanie naukowych celebrytów, ale praca u podstaw - to styl pracy Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Obecnie w jego gronie znajduje się 54 badaczy, którzy uczą innych naukowców popularyzacji, w mediach wyjaśniają skomplikowane zjawiska, łączą dziennikarzy i naukowców.

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki jest finalistą XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Instytucja.

"Naszą misją jest tworzenie społeczeństwa, które swoje decyzje opiera o naukowe badania, które polega na faktach, nie na opiniach, które analizuje dane. Społeczeństwa w pełni rozumnego. Społeczeństwo trzeba też nauczyć rozmawiać i dać dobre wzorce takiej rozmowy. Oczywiście my kijem Wisły nie zawrócimy, ale jako ideowcy mamy poczucie, że coś robimy, a nie tylko narzekamy" - mówi w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Monika Koperska.

Zaznacza, że motorem stojącym u podstaw działalności Rzeczników Nauki nie jest tworzenie naukowych celebrytów, ale stworzenie bytu, który będzie rozpoznawalny i na tyle uniwersalny, że będzie mógł być wykorzystywany do wielu zadań. "Nie możemy stworzyć naukowca, który będzie mądry ze wszystkiego" - zauważa.

Obecnie w Stowarzyszeniu działa pięćdziesięciu czterech naukowców z przeróżnych dziedzin. Są to zawsze już doświadczeni komunikatorzy nauki, organizatorzy wielu różnorodnych wydarzeń popularnonaukowych, zawodowi mówcy, goście licznych programów telewizyjnych i autorzy doniesień medialnych.

Swoją działalność Stowarzyszenie rozpoczęło w 2016 roku. Założyła go grupa 15 naukowców, którzy mieli za sobą zmagania w konkursie FameLab i udział w programie o nazwie "Rzecznicy Nauki", corocznych spotkań laureatów konkursu FameLab z dziennikarzami. Od nazwy tegoż programu nazwę wzięło też Stowarzyszenie. Choć spotkania miały wówczas na celu nawiązywanie współpracy naukowców z dziennikarzami, to przyjeżdżający na nie naukowcy zaczęli nawiązywać współpracę między sobą. Chcąc być w ciągłym kontakcie z mediami, stanowić bazę wyszkolonych w popularyzacji ekspertów w danej dziedzinie i zdobywać fundusze na nowe projekty mające na celu popularyzację nauki założyli więc Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

Do Stowarzyszenia mogą przystąpić też naukowcy niezwiązani z konkursem FameLab. Dziś stanowią oni około jednej czwartej członków Stowarzyszenia. Należy wypełnić formularz, a o przyjęciu decyduje zarząd Stowarzyszenia. "Zwracamy uwagę na to, aby osoby które do nas przystępują miały doświadczenie w popularyzacji. Zależy nam na tym, aby trzymać wewnętrzny poziom" - zaznacza Monika Koperska.

Swoją działalność określają mianem pracy u podstaw: w środowisku medialnym, nauczycielskim i e-społeczności. Organizują regularne, ogólnopolskie spotkania naukowców z dziennikarzami i koordynują ich współpracę oraz prowadzą bazę naukowych ekspertów doświadczonych w popularyzacji nauki. W 2017 roku zrealizowali takie spotkania w 6 miastach w Polski, zbierając grupę ponad 130 naukowców i dziennikarzy. W 2018 roku dofinansowanie z resortu nauki otrzymał projekt szkoleń dla naukowców w 10 miastach w Polsce.

Szkolą nauczycieli z krytycznego myślenia potrzebnego do analizowania źródeł informacji internetowych i doniesień prasowych. Tworzą treści, które mogą wykorzystać potem w szkole. Działają w Internecie prowadząc kampanie internetowe.

Na koncie mają też ponad 50 infografik i memów w akcji społecznej "A dowodzik jest?", realizowanej wspólnie z portalem Mała Psychologia i rysowniczką Aleksandrą Herzyk. Akcja zebrała ponad 10 tys. fanów na Facebooku i docierała z postami od 6 do 120 tys. osób. Jest ona odpowiedzią na "fake newsy" i nierzetelnie przekazywane informacje, szczególnie w materiałach internetowych.

Rzecznicy Nauki uczestniczyli też w pierwszym naukowym stand-upie naukowym, zorganizowali także pierwszy Marsz dla nauki w Polsce i współorganizują kolejne. Na imprezach towarzyszących temu wydarzeniu zebrało się około 150 osób.

Członkowie Stowarzyszenia opracowali też portal Preasenti. Jest to kurs umiejętności miękkich, który użytkownik może zacząć tuż po zarejestrowaniu na portalu. Opracowano tam trzy ścieżki rozwoju, które można realizować równolegle lub kolejno. W ścieżce werbalnej można skupić się na wygłaszanej treści, w niewerbalnej na sposobie wypowiedzi, a w ścieżce własnej można poćwiczyć swoją prezentację lub przygotować się do rozmowy o pracę. Dzięki wykonywanym zadaniom i ćwiczeniom w danych ścieżkach użytkownik nabiera pewności siebie, a stres związany z wystąpieniami ogranicza do minimum.

Dodatkowo strona www.rzecznicynauki.pl stała się bazą dla wielu dziennikarzy do wyszukiwania ekspertów z różnych dziedzin nauki. Dzięki temu członkowie Stowarzyszenia pojawiają się w programach takich jak: Dzień Dobry TVN, Horyzont Polsat, Sonda 2, Jak to działa?, Dzień Dobry Polsko, Pytanie na śniadanie, Polskim Radiu i Tok FM a także na łamach Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego, Focusa oraz serwisu Nauka w Polsce.

Dziś mają 2,2 tys. fanów na Facebooku i zasięgi postów na poziomie 1-15 tysięcy odsłon każdy.

W planach kolejne pomysły. "Chcemy wspierać ludzi, którzy planują rozwijanie umiejętności w popularyzacji nauki. Na poszczególnych uczelniach nie ma np. kół popularyzacji. Myślimy o tym, by obok stowarzyszenia zrobić akademię dla adeptów popularyzacji" - planuje Koperska.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020