Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.01.2019 aktualizacja 10.01.2019

Ryzyko depresji związane z mediami społecznościowymi większe u dziewcząt

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Depresja związana z użytkowaniem mediów społecznościowych występuje znacznie częściej u nastoletnich dziewcząt niż u ich kolegów – wynika z pracy, którą publikuje czasopismo „EclinicalMedicine”.

Ma to głównie związek z dokuczaniem dziewczętom w sieci, ich niską samooceną, negatywnym postrzeganiem swojego ciała oraz zaburzeniami snu spowodowanymi przez korzystanie z mediów społecznościowych - tłumaczą autorzy badania, które zostało sfinansowane przez brytyjską Radę ds. Badań Gospodarczych i Społecznych (Economic and Social Research Council, ESRC).

Naukowcy pod kierunkiem prof. Yvonne Kelly z londyńskiego University College przeanalizowali dane dotyczące blisko 11 tys. brytyjskich nastolatków. Okazało się, że związek między używaniem mediów społecznościowych a objawami depresji był silniejszy u dziewcząt niż u chłopców. W grupie, która korzystała z nich codziennie przez 3 do 5 godzin, ryzyko objawów depresji rosło o 26 proc. w przypadku dziewczynek i o 21 proc. u chłopców, w porównaniu do nastolatków, które korzystały z mediów społecznościowych przez 1-3 godziny. Dziewczęta, które spędzały w mediach społecznościowych 5 i więcej godzin dziennie, miały o 50 proc. wyższe ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych, natomiast u chłopców ryzyko to rosło o 35 proc.

Poszukując podłoża tych różnic, naukowcy stwierdzili też, że 40 proc. dziewcząt i 25 proc. chłopców doświadczyło w sieci nękania i tzw. cyberprzemocy. Zaburzenia snu miało 40 proc. dziewcząt i 28 proc. chłopców. Zjawiska te są silnie powiązane z ryzykiem wystąpienia depresji. Co więcej dłuższe korzystanie (tj. co najmniej 5 godzin dziennie) z mediów społecznościowych zwiększało niezadowolenie ze swojego ciała i obniżało samoocenę, a to również przyczynia się do zaburzeń depresyjnych, tłumaczą badacze.

Zdaniem autorów pracy potwierdza ona, że zbyt długie korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia psychicznego młodych ludzi. Badania naukowe na ten temat mogą pomóc w opracowaniu zaleceń odnośnie bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych przez dzieci i młodzież - podsumowują. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024