18.08.2019
PL EN
10.01.2019 aktualizacja 10.01.2019

Przydrożne żywopłoty najlepiej wyłapują uliczne zanieczyszczenia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Urbaniści powinni umieszczać na skrajach dróg żywopłoty lub ich kombinacje w połączeniu z drzewami, gdyż są one najbardziej efektywne w zmniejszaniu przy drogach poziomu zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy – wykazało nowe badanie.

O tym, że nie wystarczy polegać w tej kwestii jedynie na przydrożnych drzewach, informują na łamach „ Atmospheric Environment” naukowcy z brytyjskiego University of Surrey.

Badacze rozważali, jak trzy typy przydrożnej zieleni: drzewa, żywopłoty i kombinację drzew z żywopłotami i krzewami, wpływają na koncentrację zanieczyszczeń powietrza przy drogach. Skupiono się na sześciu lokalizacjach w Guildford w Wielkiej Brytanii, a nasadzenia były oddalone o 1-2 metry od ulicy.

Okazało się, że pobocza zarośnięte żywopłotami były najbardziej efektywne w zmniejszaniu poziomu zanieczyszczeń, obniżając poziom węgla o 63 proc. Zmniejszała się również wyraźnie ilość cząstek ultradrobnych i submikronowych, natomiast najbardziej odporne na obecność roślinności były cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM2,5). Największą redukcję zanieczyszczeń obserwowano, kiedy równolegle do drogi wiały wiatry, trochę mniejszą – kiedy wiatr wiał prostopadle do ulicy.

Same żywopłoty i ich kombinacje z drzewami okazywały się najlepszym sposobem na poprawienie jakości przydrożnego powietrza. Pobocza porośnięte jedynie drzewami nie dawały takiego efektu na wysokości, na jakiej zwykle się oddycha (1,5 do 1,7 metra), gdyż korony drzew znajdowały się zbyt wysoko, aby stanowić barierę i filtrować zanieczyszczenia.

Zgodnie z szacunkami Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad połowa światowej populacji żyje na terenach zurbanizowanych, w Unii Europejskiej liczba ta stanowi prawie dwie trzecie. W wielu europejskich miastach poziom skażenia powietrza przekracza dopuszczalne normy, co stanowi poważny problem zdrowotny.

„Wiele milionów ludzi na świecie żyje na obszarach zurbanizowanych, gdzie poziom zanieczyszczeń jest najwyższy. Najlepszym sposobem walki z tym problemem jest kontrolowanie jego źródła. Jednak zmniejszenie narażenia na emisje drogowe w pobliżu ulic jest istotne dla poprawy zdrowia i samopoczucia mieszkańców miast” - uważa główny autor badania prof. Prashant Kumar.

Jak podkreślił naukowiec, badanie daje nowe dowody na to, jak ważną rolę w ochronie przed zanieczyszczeniami pełni właściwe rozmieszczanie żywopłotów w pobliżu dróg. „Skupiano się głównie na przydrożnych drzewach, a tymczasem wiele kilometrów płotów w miastach można byłoby łatwo uzupełnić żywopłotami, co dałoby duże korzyści w kwestii jakości powietrza” - powiedział. (PAP)

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019