22.09.2020
PL EN
10.01.2019 aktualizacja 10.01.2019

Prawie 15 mln zł od ARP na innowacyjną produkcję azotku galu

Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz podczas konferencji poświęconej udzieleniu pożyczki celowej Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, 9 bm. w Warszawie. Środki w wysokości prawie 15 mln zł zostaną przeznaczone na zakup spółki Ammono - producenta azotku galu. Fot. PAP/Jacek Turczyk 10.01.2019 Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz podczas konferencji poświęconej udzieleniu pożyczki celowej Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, 9 bm. w Warszawie. Środki w wysokości prawie 15 mln zł zostaną przeznaczone na zakup spółki Ammono - producenta azotku galu. Fot. PAP/Jacek Turczyk 10.01.2019

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 14,72 mln zł pożyczki Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Pieniądze te pozwolą na rozwijanie technologii opartej na azotku galu, który jest podstawą do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0. elektromobilności i e-mobilności.

"Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała się wesprzeć finansowo instrumentem kredytowym Instytut Wysokich Ciśnień PAN, po to, aby zakupił Ammono, czyli spółkę, która od ponad trzech lat borykała się z bardzo poważnymi problemami finansowymi, a jednocześnie była posiadaczem (...) własności intelektualnej na najwyższym światowym poziomie" - mówiła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz obecna na środowej konferencji prasowej, na której poinformowano o transakcji.

Zaznaczyła, że chodzi o technologię XXI w., na którą "środki publiczne były wydatkowane" w postaci wyposażenia laboratoriów, grantów udzielonych spółce Ammono.

"Jesteśmy zainteresowani, aby ta technologia rozwijała się nadal w Polsce" - podkreśliła Emilewicz. Według niej, dzięki pożyczce ARP, "są takie szanse".

"Mam nadzieję na zaproszenie do stołu potencjalnych odbiorców, czyli zarówno przedsiębiorstw z sektora obronnego, jak i chemicznego" - wskazała. Przypomniała, że to polscy naukowcy opracowali azotek galu, który jest opisywany w fachowej literaturze jako przełomowa innowacja w dziedzinie optoelektorniki i elektroniki, porównywalna - jak zaznaczyła - "do wdrożenia produktów na bazie krzemu".

"Instytut Wysokich Ciśnień PAN pozyskał od nas środki w wysokości prawie 15 mln złotych, które pozwolą na dalsze rozwijanie technologii opartej na azotku galu" - mówił na środowej konferencji wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że na świecie są tylko trzy technologie krystalizacji tego związku chemicznego, a dzięki włączeniu spółki Ammono do Instytutu, dwie z nich będą rozwijane w Polsce. "To bardzo ważne dla budowania trwałych przewag konkurencyjnych naszej gospodarki" - podkreślił.

Jak podała ARP, po sfinalizowaniu transakcji majątek Ammono stanie się częścią majątku IWC. "Zostanie on wewnętrznie wyodrębniony w postaci tzw. linii pilotażowej, na której będzie prowadzona produkcja podłoży z azotku galu" - wyjaśniła Agencja. Część badawcza ma zostać połączona z "zasobem laboratorium badawczego IWC", gdzie prowadzone będą dalsze prace nad udoskonaleniem technologii produkcji podłoży.

"Azotek galu przez nas produkowany jest o najwyższej jakości strukturalnej, a to podstawa do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0, elektromobilności i e-mobilności. W innowacjach zawsze musimy wybiegać w przyszłość, być o krok dalej" - mówiła w środę dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN prof. Izabella Grzegory. Instytut szacuje, że za ok. 2 lata dopracuje technologię produkcji podłoży 2-calowych, które znajdą zastosowanie w przemyśle. Wtedy będzie możliwa ich komercjalizacja. Do tego czasu Instytut na linii pilotażowej ma produkować podłoża 1 i 1,8-calowe, które będą sprzedawane innym jednostkom badawczym do celów badań i rozwoju.

Ammono to spółka założona w 1999 roku przez polskich naukowców, którzy opracowali największy i najlepszej jakości kryształ azotku galu. Płytki wycinane z tych kryształów znajdują zastosowanie np. w technologii Blu-ray (tzw. niebieskim laserze), czy LED-ach dużej mocy stosowanych np. w lampach samochodowych. Są też wykorzystywane w konwerterach prądu w autach hybrydowych i elektrycznych.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ ewes/

Copyright © Fundacja PAP 2020