17.07.2019
PL EN
16.01.2019 aktualizacja 16.01.2019

Nadużywanie mediów społecznościowych nosi znamiona uzależnienia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z upośledzeniem zdolności do podejmowania decyzji, charakterystycznym dla osób uzależnionych od narkotyków lub hazardu – wynika z badania opublikowanego w „Journal of Behavior Addictions”.

Specjaliści z Uniwersytetu Stanu Michigan (USA) prosili uczestników o wypełnienie ankiety dotyczącej używania Facebooka oraz jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Następnie dawali badanym zadanie pozwalające ocenić ich umiejętność podejmowania decyzji.

Wykazali, że osoby nadmiernie korzystające z Facebooka, miały problem z podejmowaniem właściwych decyzji. Im więcej ktoś korzystał z portalu społecznościowego, tym gorzej szło mu w zadaniu.

Podobne rezultaty obserwuje się u osób uzależnionych od różnych substancji, np. kokainy, metamfetaminy czy opioidów, a także u nałogowych hazardzistów.

„Zdolność do podejmowania decyzji często jest upośledzona u osób uzależnionych od różnych substancji. Nie potrafią one uczyć się na błędach i wciąż podążają drogą negatywnych wyborów. Nikt wcześniej nie analizował jednak takiego zachowania w odniesieniu do osób nadmiernie korzystających z mediów społecznościowych” – komentuje Dar Meshi, jeden z autorów badania.

„Na świecie tak wiele osób korzysta z mediów społecznościowych, że zrozumienie tego zjawiska staje się dla nas koniecznością. Uważam, że media społecznościowe niosą ze sobą niesamowite korzyści, ale sprawiają, że niektóre osoby nie mogą się od nich oderwać. Musimy lepiej zrozumieć ten trend, żeby ustalić, czy nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych powinny być postrzegane jako uzależnienie” – dodaje.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: https://akademiai.com/doi/10.1556/2006.7.2018.138. (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019