Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
20.01.2019 aktualizacja 20.01.2019

Lek utrudniający tworzenie przerzutów raka piersi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zidentyfikowana przez szwajcarskich naukowców substancja przeciwdziała podczas badań na myszach tworzeniu się przerzutów raka piersi - informuje pismo “Cell”.

Przerzuty odpowiadają za ponad 90 proc. zgonów związanych z rakiem piersi. Interdyscyplinarny zespół specjalistów z uniwersytetu w Bazylei oraz tamtejszego szpitala uniwersyteckiego pod kierownictwem prof. Nicoli Aceto zidentyfikował substancję, która utrudnia ich powstawanie.

Krążące komórki nowotworowe (CTC) to – jak sama nazwa wskazuje - komórki, które oddzieliły się od pierwotnego guza i podążają z prądem krwi. We krwi pacjenta można znaleźć zarówno pojedyncze CTC, jak i całe ich grupy (klastry). To właśnie klastry dają początek przerzutom. Naukowcy z Bazylei odkryli, że tworzenie klastrów CTC prowadzi do kluczowych zmian (epigenetycznych) - w metylacji, a co za tym idzie - w działaniu genów, które ułatwiają powstawanie przerzutów.

Dzięki tym zmianom klastry CTC naśladują niektóre właściwości zarodkowych komórek macierzystych, w tym ich zdolność do szybkiego mnożenia się, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do tworzenia tkanek. Naukowcy wykazali również, że te zmiany epigenetyczne są w pełni odwracalne.

Poszukując substancji hamującej rozwój przerzutów, zespół badawczy przetestował na myszach 2486 zatwierdzonych przez FDA związków stosowanych z wielu różnych wskazań. Udało się znaleźć inhibitory o nieoczekiwanej zdolności do dysocjacji (rozpadu na pojedyncze komórki) klastrów CTC pochodzących od pacjentek. Uzyskana dzięki lekom dysocjacja CTC doprowadziła do przebudowy epigenetycznej i zapobiegła powstawaniu nowych przerzutów. Planowane są badania kliniczne z udziałem pacjentek.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024