22.08.2019
PL EN
18.01.2019 aktualizacja 18.01.2019

Można się zgłaszać do XXIII konkursu "Bieg po indeks" Politechniki Koszalińskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy przed maturą chcą sprawdzić wiedzę z matematyki, fizyki czy informatyki mogą wziąć udział w konkursie "Bieg po indeks", organizowanym przez Politechnikę Koszalińską. Najlepsi mogą otrzymać m.in. indeksy tej uczelni i stypendia.

O zasadach udziału i terminach kolejnych etapów konkursu mówili w czwartek przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej i miasta Koszalin.

Tegoroczna edycja Konkursu "Bieg po indeks" będzie 23. organizowaną przez Politechnikę Koszalińską. Od czterech lat przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z miastem Koszalin.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podczas czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że ten konkurs „to nie tylko promocja Politechniki Koszalińskiej, ale też promocja miasta”. Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal dodał, że konkurs ma dwa cele.

„W jednym chodzi o to, by absolwenci szkół ponadgimnazjalnych bardziej zabrali się do pracy, zmobilizowali się i lepiej przygotowali do matury. Nam i innym rektorom chodzi o to, by przychodzili do nas jak najlepsi absolwenci (…), więc chcemy ich zachęcić do intensywnej pracy, dając im do rozwiązywania zadania na poziomie maturalnym, nawet trochę powyżej tego poziomu, by móc wybrać tych najlepszych” – mówił prof. Bohdal.

Dodał, że tym drugim celem jest popularyzacja PK. „Jeśli młodzież dowiaduje się o tym, że jest PK, że ma 27 kierunków studiów i to bardzo szerokie spektrum – od technicznych kierunków przez informatyczne, ekonomiczne, humanistyczne, po artystyczne, to chętniej do nas przyjdzie” - zaznaczył.

Prof. Bohdal dodał, że PK staje się coraz bardziej rozpoznawalną uczelnią, a to powoduje, że „przemysł się coraz bardziej nami interesuje”. Coraz więcej firm proponuje najlepszym studentom pracę. „Pracodawcy nas wysoko oceniają. Wielu absolwentów robi karierę, zakładają własne firmy, są dyrektorami, przedsiębiorcami” – powiedział rektor PK.

Na zgłoszenia do "Biegu po indeks" szkoły mają czas do 15 lutego (formularz dostępny na stronie: www.tu.koszalin.pl/bpi). Organizatorzy liczą, że tradycyjnie do konkursu przystąpią placówki z czterech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Konkurs realizowany jest w trzech etapach. Pierwszy i drugi jest e-learningowy. W pierwszym etapie: od 25 lutego do 17 marca, młodzież pod opieką nauczycieli rozwiązywać będzie zadania dostępne na stronie konkursu. W drugim etapie: od 18 do 24 marca, uczniowie będą mieć do dyspozycji 15 zadań testowych, które trzeba rozwiązać w wyznaczonym czasie. To w tym etapie nauczyciele dokonują selekcji uczniów, którzy będą reprezentować szkołę w trzecim finałowym etapie konkursu.

W 2018 r. finał "Biegu po indeks" odbędzie się 29 marca w PK przy ul. Śniadeckich.

Finał prowadzony jest w formie egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z matematyki, informatyki i fizyki. Czas trwania jest taki, jak na maturze - 120 minut. „Młodzież będzie musiała wybrać 5 z 15 zadań, np.: 2 zadania z matematyki, 2 z fizyki i 1 z informatyki albo tylko z matematyki czy fizyki" - poinformował prorektor ds. studenckich PK prof. nadzw. Tomasz Królikowski.

Królikowski dodał, że statystycznie większość uczniów wybiera tylko zadania z matematyki. Coraz więcej łączy matematykę z informatyką. Najmniej decyduje się na zadania z fizyki.

Finał wyłoni 30 laureatów. Trzech z najlepszymi wynikami otrzyma nagrody pieniężne w wysokości: 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Na tę samą gratyfikację mogą liczyć nauczyciele, pod których kierunkiem laureaci przygotowywali się do konkursu. Nagrody rzeczowe przyznane zostaną też trzem szkołom. Tu będzie się liczyła suma trzech najwyżej punktowanych wyników uzyskanych przez uczniów danej szkoły w finale.

W tym roku przyznane zostaną dodatkowe nagrody specjalne dla trzech najlepszych uczniów szkół technicznych, którzy znajdą się w finałowej trzydziestce.

Dodatkowo laureaci z trzema najwyższymi wynikami, którzy zdecydują się na pojęcie nauki na PK, otrzymają stypendia w pierwszym semestrze w wysokości: 3000 zł, 2500 zł i 2000 zł.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 5 kwietnia o godz. 11 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Do ubiegłorocznej edycji Konkursu "Bieg po indeks" zgłosiło się ponad 400 osób, do finału przystąpiła połowa. W 2017 r. w finale wzięło udział 203 uczestników, w 2016 r. było ich 187. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019