28.09.2020
PL EN
29.01.2019 aktualizacja 29.01.2019

Meteorolog tłumaczy, jak przelicza się śnieg na wodę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Moskwie zanotowano rekordowe od 20 lat opady śniegu. W sobotę spadło tam 10 mm śniegu. Co ta wielkość oznacza w praktyce? Dlaczego taka ilość może oznaczać rekordowy opad? Meteorolog z UMCS komentuje, że nie chodzi tu o grubość pokrywy śnieżnej, ale o to, ile wody powstało po stopieniu śniegu.

W sobotę wieczorem rosyjskie służby meteorologiczne Gidrometcentr poinformowały, że w stolicy Rosji spadło 10 mm śniegu. Poprzedni rekord - 9,1 mm odnotowano w 1999 roku. Jednak dla osoby, która nie zajmuje się meteorologią, podane w milimetrach wielkości mogą budzić zdziwienie. PAP zapytała więc meteorologa Grzegorz Kołodzieja z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, co ten wynik właściwie oznacza.

"Oni roztopili śnieg i wyszło im, że jest 10 mm. My mówimy, że to równoważnik wodny śniegu, a więc ile wody powstaje po roztopieniu śniegu. Czyli ile milimetrów wody powstaje z roztopienia warstwy śniegu o wysokości 1 cm" - wyjaśnił.

PAP zapytała, jak można na podstawie takiego pomiaru oszacować grubość pokrywy śnieżnej. „Generalnie rzecz biorąc nie ma bezpośredniego przeliczenia warstwy wody na grubość pokrywy śnieżnej, bo to zależy od rodzaju śniegu” - opowiedział meteorolog.

Oszacował jednak, że jeśli wody po roztopieniu śniegu było w Moskwie 10 mm, to grubość pokrywy śnieżnej wyniesie np. między 10 a 14 cm. "Najprostsze przeliczenie jest takie, że z 10 cm śniegu jest 10 mm wody" - dodał.

Meteorolog wymienił jednak, że są różne rodzaje śniegu, m.in. puch, gips, szreń czy lodoszreń. Gęstość śniegu - a w związku z tym i ilość wody, którą można wytopić ze śniegu - może być różna i zależy od czynników zewnętrznych.

Grzegorz Kołodziej podał przykład, że kiedy temperatury są bliskie zeru, śnieg jest zwykle bardziej wilgotny i z 1 cm śniegu wytopi się więcej wody niż np. z puchu, który sypie w temperaturze minus 12 stopni C.

Meteorolog wyjaśnił, że stosowanie równoważnika wodnego to "informacja istotna, żeby wiedzieć, ile śnieg waży". Jak dodał, 1 mm wody oznacza, że na 1 metr kwadratowy spadł 1 litr wody, czy też 1 kg wody. A to ma znaczenie chociażby z punktu widzenia obciążenia dachów budynków. Podanie grubości pokrywy śnieżnej nie będzie tak jednoznaczne. "Jeśli na dachu leży śnieg zleżały, ciężki, to jego metr sześcienny może ważyć nawet kilkaset kilogramów. A świeży puch będzie ważył 100-150 kg" - mówi.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020