21.09.2020
PL EN
05.02.2019 aktualizacja 05.02.2019

Opole/ Prokuratura sprawdza projekt naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw podczas realizacji przez pracowników Politechniki Opolskiej projektu naukowego, na który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało 3,4 mln złotych dotacji.

Jak poinformował rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar, śledztwo ma na celu sprawdzenie, czy podczas realizacji projektu doszło do przestępstw wyłudzenia, plagiatu i zmowy przetargowej.

Sprawa dotyczy projektu realizowanego przez grupę naukowców Politechniki Opolskiej. Na ten cel otrzymali oni dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zdaniem uczelni, w projekcie wykorzystano prace naukową bez wskazania, kto był jej autorem. Prokuratura sprawdzi także, czy nie doszło do wyłudzenia dotacji w wyniku wprowadzenia dotującego w błąd co do innowacyjności projektu. Trzecim wątkiem śledztwa będzie kwestia dotycząca potencjalnej zmowy przetargowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Zdaniem naukowców, którzy są autorami projektu, oskarżenia formułowane przez przedstawicieli uczelni są bezpodstawne i stanowią formę represji w konflikcie trwającym na Politechnice Opolskiej od wiosny ubiegłego roku. Teraz prokuratura prowadzi kilka śledztw dotyczących spraw związanych z funkcjonowaniem Polityki Olsztyńskiej - zarówno jej władz, jak i pracowników. Do tej pory nikomu nie przedstawiono zarzutów.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mark/

Copyright © Fundacja PAP 2020