17.07.2019
PL EN
08.02.2019 aktualizacja 08.02.2019

Białystok/ Epi-Centrum Nauki - to nazwa powstającego centrum nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Powstające w Białymstoku centrum popularyzacji nauki będzie nosiło nazwę Epi-Centrum Nauki - poinformował w czwartek Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje projekt. Nazwę wybrano w konkursie, na który nadesłano ponad 670 propozycji.

Konkurs ogłoszono pod koniec stycznia, a swoje prace każdy mógł przesłać do 4 lutego. W czwartek Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) ogłosił zwycięzców konkursu, w którym nagrodą były roboty edukacyjne Photon.

Jak poinformował Park w komunikacie, na konkurs nadesłano 673 propozycje, a kapituła konkurs po dwugodzinnych obradach jednogłośnie wybrała nazwę: Epi-Centrum Nauki.

"Dobra nazwa powinna przede wszystkim doskonale brzmieć, szybko zapadać w pamięci odbiorcy, a także opowiadać o produkcie, usłudze lub miejscu. Krótko mówiąc, musi mieć to +coś+" - uzasadnia, cytowany w komunikacie BPN-T, jeden z członków jury Jakub Sosnowski. Dodaje, że wśród zgłoszeń, które spłynęły na konkurs, było wiele ciekawych propozycji, które postawiły jury przed trudnym wyborem.

Zwycięzcami, którzy podali podobnie brzmiące nazwy, zostały trzy osoby: Alex Jabłoński z propozycją Epicentrum, Ryszard Bluma - Kuźnia Młodego Rozumu "Epicentrum", Michał Knopik - EPI-CENTRUM - Edukacja Przyszłość Innowacje. Sześć osób wyróżniono też zaproszeniami na uroczyste otwarcie centrum.

Powstające na stadionie miejskim centrum ma służyć szeroko pojętej popularyzacji nauki wśród dzieci, młodzieży, ale też dorosłych. Podzielone będzie na dwie części: strefę "Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla najmłodszych odbiorców w wieku 3-10 lat oraz "Wystawę Główną" dla młodzieży i dorosłych. Będzie to miejsce, w którym odwiedzający będą mogli eksperymentować oraz uczyć się przez zabawę.

W lutym mają rozpocząć się prace budowlane w części "Mali Odkrywcy" i potrwać do końca marca 2019 roku. Natomiast prace w miejscu, gdzie będzie się mieścić wystawa główna centrum nauki zaczną się 1 kwietnia br. i mają być kontynuowane do końca sierpnia br. Całe centrum ma być gotowe i oddane do użytku na początku 2020 roku.

W Podlaskiem nie ma dotychczas żadnej placówki pełniącej rolę centrum nauki. Będzie się ono mieścić w już istniejących pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego. W lipcu 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą prac. Przeprowadzi je wybrana w przetargu firma Trias Avi z Warszawy; wartość umowy to 25,4 mln zł, 17 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. (PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019