17.07.2019
PL EN
12.02.2019 aktualizacja 12.02.2019

Mobilna wystawa Małopolskiego Centrum Nauki wyruszyła w drogę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawet ponad 100 tysięcy uczniów z małopolskich szkół może zwiedzić mobilną wystawę „Naukowiej” przygotowaną przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. To pierwsze przedsięwzięcie ekspozycyjne tej instytucji, która w połowie 2022 roku zyska stałą siedzibę w Krakowie.

Pierwsza wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon poświęcona jest powietrzu. Jej premierowy pokaz odbył się w poniedziałek na Rynku w Tarnowie. „Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było” – oceniła Anna Pieczarka, członek zarządu województwa małopolskiego. Jak podkreśliła, wszyscy zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.

Ekspozycja mieści się w naczepie ciężarówki. Jej ściany rozsuwają się, aby pomieścić ok. 25 osób, czyli jedną szkolną klasę. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie.

Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu poinformował, że instalacje i urządzenia wykorzystywane na mobilnej ekspozycji mają pomóc uczniom w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych, chemicznych dotyczących powietrza. Bardziej skomplikowane tematy wyjaśnią animatorzy.

Naczepa ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. „To ma być centrum w miniaturze. Takie laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas” – zaznaczył Szymański.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, wystawa będzie dostępna do piątku na Rynku w Tarnowie. Od rana do godzin popołudniowych będzie korzystać z niej głównie młodzież szkolna w ramach zorganizowanych pokazów. Popołudniami ekspozycja będzie otwarta dla indywidualnych zwiedzających. Czas przewidziany na zwiedzanie to około pół godziny.

W kolejnych miesiącach mobilna ekspozycja dotrze do każdej gminy w Małopolsce. Według szacunków zwiedzi ją ponad 100 tysięcy uczniów.

Partnerami wizyt Cogiteonu będą władze poszczególnych gmin. To one współdecydują o miejscu stacjonowania naczepy oraz organizacji zwiedzania. Aktualny i stale aktualizowany harmonogram wyjazdów dostępny jest na stronie www.naukowiej.pl.

Dyrektor Cogiteonu zaznaczył, że „Naukowiej” to projekt rozpisany do połowy 2022 roku, kiedy w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie siedziba Małopolskiego Centrum Nauki z dużą wystawą o człowieku. Wizyty wystawy w gminach mają też służyć poznaniu potrzeb dzieci i nauczycieli związanych z przyszłymi pokazami.

„Tworzymy wyjątkowe centrum nauki, które będzie mieć nie tylko dużą wystawę stałą, ale również własny program warsztatów. Chcemy, aby oferta była idealnie dopasowana do oczekiwań przyszłych zwiedzających” – zaznaczył Szymon Pitek, koordynator wystawy mobilnej „Naukowiej”.

Cogiteon, którego nazwa nawiązuje do łacińskiego "cogito" czyli "myśleć" oraz do "odeonu" czyli miejsca działań artystycznych i rozrywkowych, jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego utworzoną uchwałą sejmiku województwa w listopadzie 2017 r.

Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na połowę 2022 roku.

Powierzchnia użytkowa centrum - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw. Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Najważniejsza ekspozycja Cogiteonu obejmie ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i będzie podzielona na pięć sekcji tematycznych. W każdej z nich znajdą się eksponaty, które będą zachęcać zwiedzających do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń. Obecnie trwa konkurs na wstępną koncepcję scenografii wystawy stałej.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019