17.07.2019
PL EN
12.02.2019 aktualizacja 12.02.2019

Inauguracja wydziału pielęgniarskiego na UKSW - w lutym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studia na kierunku pielęgniarskim na UKSW ruszą w lutym 2019 r., na kierunku lekarskim - prawdopodobnie w październiku - poinformował w poniedziałek rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Ks. prof. Dziekoński spotkał się z dziennikarzami w poniedziałek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak zaznaczył, utworzenie wydziału medycznego na UKSW to odpowiedź na potrzeby społeczne oraz realizacja misji UKSW. "Pomogła nam opinia, którą wygłosił Jan Paweł II, który wskazał, że na uniwersytecie, w którym tak bardzo pochylamy się nad osobą, oprócz kierunków, które pozwalają otworzyć się na człowieka, zrozumieć głębiej, kim jest pacjent, potrzeba również kierunków, które pokazywałyby tę służbę pacjentowi, czyli kierunków medycznych. Myśl o powstaniu wydziału medycznego zrodziła się podczas przyjmowania przez Jana Pawła II doktoratu honoris causa naszego uniwersytetu" - wyjaśnił.

Rektor UKSW poinformował, że wydział został powołany kilka miesięcy temu, a obecnie na UKSW uruchomiony został kierunek pielęgniarski. Studia na tym kierunku są bezpłatne i ruszają w lutym. "Kształcimy w językach polskim i angielskim" - zaznaczył. Dodał, że na nowo otwarty kierunek pielęgniarski - na którym jest w sumie 60 miejsc - zgłosiło się ok. 250 osób z różnych krajów świata. Szczególnie dużo - ok. 150 osób - deklaruje chęć studiowania w języku angielskim. "Liczymy na to, że część z tych osób zostanie w Polsce i będzie pracować w polskich szpitalach" - mówił. Ks. Dziekoński poinformował, że następnym krokiem będzie uruchomienie studiów płatnych na kierunku pielęgniarskim. "Widzimy, że zapotrzebowanie jest bardzo duże" - ocenił.

Ks. Dziekoński zaznaczył, że celem uczelni jest również uruchomienie kierunku lekarskiego w październiku 2019 r. "Studia medyczne są trudne, wymagają odpowiedniej bazy, którą już na szczęście mamy" - poinformował. Wyjaśnił, że UKSW dysponuje bogatym zapleczem oraz wykwalifikowana kadrą. "Jest to kadra ludzi młodych, ale ze stopniami naukowymi i odpowiednim dorobkiem naukowym oraz międzynarodowym doświadczeniem. To dobrze rokuje, jeśli chodzi o funkcjonowanie kierunku w przyszłości" - podkreślił rektor UKSW.

Zapytany o opóźnienia w uruchomieniu kierunku lekarskiego odpowiedział, że "kierunek wciąż jest w procedowaniu". "Uruchomienie kierunku wymaga złożenia dokumentacji. W studiach humanistycznych jest to łatwiejsze, ponieważ mniejsze są wymogi, jeśli chodzi o opis bazy. Jeśli chodzi o medycynę, te wymagania są bardzo wysokie. Merytorycznie je spełniamy, pozostają kwestie uszczegółowienia pewnych rzeczy" - zapewnił. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o przypisanie laboratoriów do przedmiotu. "To pewien rodzaj kosmetyki" - ocenił. Ks. Dziekoński poinformował, że uczelnia otrzymała już pozytywną opinię, jeśli chodzi o otwarcie kierunku lekarskiego od Ministerstwa Zdrowia.

Zdaniem ks. Dziekońskiego, otwarcie kierunku medycznego jest "realizacją nauki Kościoła - tradycji zajmowania się osobami chorymi i cierpiącymi". "To nie jest zwykłe uruchomienie medycyny. W te kierunki, w kształcenie studentów, chcemy wpisać całe doświadczenie, które mamy, jeśli chodzi o nauki humanistyczne, o kształcenie kadr do wolontariatu i na misje. To bogactwo chcemy wpisać w przygotowanie przyszłych lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek" - podkreślił. (PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2019