Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
17.02.2019 aktualizacja 17.02.2019

Słuch absolutny wynika z różnic w budowie mózgu i zależy od genów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Słuch absolutny może być silniej kontrolowany przez geny niż dotychczas sądzono. Osoby posiadające tę rzadką umiejętność rodzą się z pewnymi specyficznymi cechami morfologicznymi mózgu - ustalili naukowcy z York University w Toronto.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Journal of Neuroscience” (http://www.jneurosci.org/content/early/2019/01/31/JNEUROSCI.1532-18.2019).

Słuch absolutny to rzadka, nawet wśród zawodowych muzyków, umiejętność zapamiętywania wysokości dźwięków i rozpoznawania ich bez odwoływania się do dźwięku wzorcowego. Posiadali ją podobno m.in. Mozart i Beethoven. Wiadomo, że za wystąpienie u kogoś słuchu absolutnego odpowiada kilka dużych zmian morfologicznych w mózgu, np. asymetria wielkości lewej i prawej równiny skroniowej, czyli obszarów odpowiedzialnych za percepcję mowy i muzyki. Jednak do tej pory nie udało się ustalić, jakie są podstawowe mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tej zdolności. Od lat dyskutuje się też, czy za słuch absolutny odpowiadają bardziej geny, czy doświadczenie.

Naukowcy pod kierunkiem dr. Keitha Schneidera przeprowadzili badania, które sugerują, że jednak są to geny. Grupie 61 osób (w różnym wieku, różnej płci, wykształconych muzycznie lub nie oraz posiadających słuch absolutny lub nie) prezentowali dźwięki o przeróżnych częstotliwościach, a następnie za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) mierzyli odpowiedź ich kory słuchowej.

Okazało się, że muzycy obdarzeni słuchem absolutnym byli grupą o znacznie większej w stosunku do pozostałych korze słuchowej, zdolnej do rozpoznawania i klasyfikowania różnych tonów bez dźwięku wzorcowego.

„Początkowo postawiliśmy hipotezę, że słuch absolutny może manifestować się w ostrzejszym strojeniu systemu słuchowego w korze słuchowej - opowiadają autorzy badania. - Jednak w końcu doszliśmy do wniosku, że zdolność ta związana jest ze zwiększonym w czasie wczesnego rozwoju osobniczego obszarem kory słuchowej, który odpowiada za szersze dostrajanie częstotliwości. Fakt ten pozwala ich mózgom lepiej kodować i identyfikować częstotliwości dźwięków”.

„Nasze odkrycia sugerują, że słuch absolutny może być pod zdecydowanie silniejszą kontrolą genetyczną niż dotychczas sądzono. Tym bardziej, że prawie jedna czwarta muzyków posiadających tę zdolność nie rozpoczęła treningu muzycznego aż do wieku młodzieńczego” - podsumowują autorzy pracy.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021