27.05.2019
PL EN
14.02.2019 aktualizacja 15.02.2019

Fizyk z UW laureatem Humboldt Research Award

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Jerzy Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem najnowszej edycji niemieckiej nagrody Humboldt Research Award, przyznawanej zasłużonym na arenie międzynarodowej zagranicznym naukowcom - poinformowało UW.

Humboldt Research Award przyznawane jest przez niemiecką Fundację im. Alexandra von Humboldta. Jednym z głównych celów nagrody jest wspieranie międzynarodowej współpracy naukowców. Corocznie wyłanianych jest ok. stu laureatów - badaczy, którzy mogą pochwalić się znacznym wkładem w rozwój swojej dyscypliny naukowej i od których oczekuje się tworzenia kolejnych nowatorskich rozwiązań.

Na najnowszej liście laureatów znalazł się prof. Jerzy Lewandowski z Wydziału Fizyki UW. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się m.in. geometryczna teoria czarnych dziur i fale grawitacyjne w czasoprzestrzeni, jak również ogólna teoria względności. Jest on autorem licznych publikacji naukowych, a w 2016 roku otrzymał członkostwo The International Society on General Relativity and Gravitation. Obecnie prof. Lewandowski jest kierownikiem Katedry Teorii Względności i Grawitacji w Instytucie Fizyki Teoretycznej.

Nominację polskiego uczonego zgłosił prof. Thomas K. Thiemann z niemieckiego Friedrich-Alexander-Universität. Dzięki Humboldt Research Award fizyk będzie realizował swój projekt badawczy we współpracy ze specjalistami w Niemczech.

Jak informuje na swojej stronie internetowej UW, nominacje do nagrody mogą zgłaszać wyłącznie naukowcy z Niemiec. Zwycięzcy nagrody zapraszani są do ośrodków badawczych na terenie tego kraju, gdzie mają możliwość realizacji własnych projektów.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019