01.04.2020
PL EN
18.02.2019 aktualizacja 18.02.2019

Białystok/ Trzy oferty w przetargu na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Oferty trzech firm wpłynęły w ponownym przetargu Uniwersytetu w Białymstoku na budowę nowego gmachu uczelnianej biblioteki i obserwatorium astronomicznego z planetarium. Mimo, że oferty przewyższają założoną kwotę na tę inwestycję, to władze uczelni chciałyby rozstrzygnąć ten przetarg.

O zamiarach budowy nowego gmachu biblioteki władze Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) informowały już jakiś czas temu. W dotychczasowym budynku, który został sprzedany ze względu na przenoszenie poszczególnych wydziałów uczelni na nowy kampus, działa wojewódzka biblioteka - Książnica Podlaska.

Pierwszy przetarg na budowę gmachu biblioteki został unieważniony ze względu na to, iż oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono nowy przetarg, tym razem na budowę gmachu biblioteki i obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium (na obserwatorium były ogłaszane oddzielne przetargi, jednak tu także oferty przewyższały budżet na tę inwestycję). W ocenie władz uczelni włączenie dwóch budynków w jedną inwestycję może ułatwić prace przyszłemu wykonawcy.

Na ten przetarg wpłynęły oferty trzech firm; najniższa wynosi blisko 37,3 mln zł, najwyższa - blisko 39 mln zł - wynika z informacji z otwarcia ofert zamieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej UwB. Uczelnia na ten cel chciała przeznaczyć blisko 29 mln zł.

Jak powiedział PAP rektor UwB prof. Robert Ciborowski, był to przetarg na dwa obiekty, a poprzednie na pojedyncze obiekty. "Jeśli zatem popatrzymy na to w ten sposób, to kwoty, które zostały przedstawione nie są aż tak mocno zaskakujące, jak były poprzednio" - mówił.

"Te oferty niewiele się różnią, są bardzo zbliżone do siebie. Wydaje nam się - mówię to z dużą dozą pewności - że jedna z nich zostanie wybrana i że tę inwestycję uruchomimy. Przynajmniej w tę stronę zmierzamy" - mówił rektor. Dodał, że obecnie oferty sprawdzane są pod względem formalno-prawnym i jeśli będzie możliwość, przetarg zostanie rozstrzygnięty.

Ciborowski powiedział, że środki na tę inwestycję uczelnia posiada m.in. ze sprzedaży poprzedniej biblioteki, ale będzie starała się też pozyskać zewnętrzne środki na ten cel.

W przetargu założono, że budynek biblioteki powstanie do połowy 2021 roku, a obserwatorium do końca maja 2020 roku.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kwadr. powierzchni, będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Natomiast obserwatorium astronomiczne i planetarium wraz z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, które już znajduje się na kampusie, będzie - jak informowała wcześniej uczelnia - służyło popularyzowaniu nauk przyrodniczych i ścisłych.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się już tam w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ jbp/

Copyright © Fundacja PAP 2020