15.08.2020
PL EN
20.02.2019 aktualizacja 20.02.2019

Cholesterol związany z ryzykiem stwardnienia zanikowego bocznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wysoki poziom cholesterolu ma związek z podwyższonym ryzykiem rozwoju stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) - wynika z badań opublikowanych w "Annals of Neurology".

Naukowcy z Queen Mary University of London we współpracy z Narodowymi Instytutami Zdrowia w USA przeanalizowali dane genetyczne dotyczące blisko 25 mln osób (w tym ponad 337 osób zarejestrowanych w bazie UK Biobank) pod kątem czynników ryzyka ALS.

Choć bazy danych nie zawierały informacji na temat poziomu cholesterolu u poszczególnych osób, naukowcy przeanalizowali markery genetyczne związane z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL. Pod uwagę wzięto także markery związane m.in. z paleniem papierosów i aktywnością fizyczną, jednak nie miały one silnego wpływu na wzrost ryzyka choroby.

Stwardnienie zanikowe boczne to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do uszkodzenia neuronu ruchowego, a w konsekwencji do zgonu.

"Rezultaty tych badań sugerują, że leki obniżające poziom cholesterolu, takie jak statyny, mogą zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju ALS. Należy jednak potwierdzić to podczas badań klinicznych"- mówi dr Alastair Noyce z Queen Mary University of London.(PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020