05.06.2020
PL EN
01.03.2019 aktualizacja 01.03.2019

Dardziński: sieć Łukasiewicz zorientowana na współpracę z przedsiębiorcami

Sekretarz stanu w MNiSW dr Piotr Dardziński. Fot. PAP/Leszek Szymański  05.12.2018 Sekretarz stanu w MNiSW dr Piotr Dardziński. Fot. PAP/Leszek Szymański 05.12.2018

Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie zorientowana na współpracę z przedsiębiorcami – zapowiedział w piątek wiceminister nauki Piotr Dardziński. Ustawa powołująca sieć ma wejść w życie 1 kwietnia br.; obecnie czeka na podpis prezydenta.

W skład Sieci Badawczej Łukasiewicz ma wejść 37 instytutów badawczych, z czego większość podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Sieć ma m.in. prowadzić badania aplikacyjne ważne dla polityki gospodarczej i kształtować świadomość społeczną nt. zaawansowanych technologii.

W piątek podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podkreślił, że Sieć Badawcza Łukasiewicz "będzie tą częścią nauki, która w największym stopniu zorientowana jest na współpracę z przedsiębiorcami”. „Można mówić, że to są naukowcy +przeznaczeni+ do pracy z przedsiębiorcami: mają nie tylko odpowiadać na ich potrzeby, ale mają także pomagać definiować te potrzeby" – dodał.

"W tej sieci powinna się rozwijać kompetencja, której dzisiaj brakuje w instytutach, czyli kompetencja komercjalizacji badań" - podkreślił Dardziński, który na początku stycznia został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. reformy instytutów badawczych.

Równocześnie zaznaczył, że sieć ma pełnić rolę pomostu pomiędzy biznesem a uczelniami. "Zrezygnowaliśmy z możliwości prowadzenia studiów doktoranckich oraz nadawania stopni i tytułów w instytutach, ponieważ chcieliśmy symbolicznie +spalić most+ możliwości chowu wsobnego w instytutach oraz wywrzeć presję na instytuty, że jeśli one chcą rozwijać kariery naukowe swoich pracowników, to muszą mieć partnera po stronie uczelni" - tłumaczył.

Według zapowiedzi Dardzińskiego, wstępne założenia działalności sieci mają zostać przedstawione w drugiej połowie maja podczas kongresu Impact`19 w Krakowie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, by w pełni gotowy plan działalności został zatwierdzony po 100 dniach działalności sieci, która powinna ruszyć 1 kwietnia.

"W praktyce wiemy mniej więcej, co jest priorytetem, a co priorytetem nie jest. Więc z całą pewnością w Łukasiewiczu priorytetem będą obszary związane, po pierwsze - z biotechnologią, po drugie - z materiałoznawstwem, po trzecie - z mechatroniką i automatyką, będziemy mieli oczywiście też IT" – wyjaśnił wiceminister.

Zadeklarował przy tym, że chciałby, aby Sieć Badawcza Łukasiewicz była "dużym beneficjentem" zarówno programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), jak i doktoratów wdrożeniowych.

Siecią ma koordynować nowo utworzone Centrum Łukasiewicz - z siedzibą w Warszawie. Na czele Centrum ma stanąć prezes (powoływany przez ministra nauki) i najwyżej czterech wiceprezesów oraz rada składająca się z sześciu członków i przewodniczącego. Jak zapowiedział na piątkowym spotkaniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes zostanie powołany natychmiast po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

"Nie jest też wykluczone, że w przyszłości - ale to już w następnej kadencji - poszczególne ministerstwa będą podejmowały decyzję o +przekazaniu+ (kolejnych) swoich instytutów do sieci" - dodał Gowin.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 111 instytutów badawczych, m.in. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB, Instytutu Matki i Dziecka, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, nadzorowanych przez kilkunastu ministrów (np. obrony, zdrowia, rozwoju). Instytuty prowadzą prace badawcze w niemal wszystkich obszarach nauki. Każdy z nich posiada własną osobowość prawną.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020