Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
08.03.2019 aktualizacja 08.03.2019

Dieta niskokaloryczna może cofnąć cukrzycę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dieta niskokaloryczna polegająca na spożywaniu przez trzy miesiące zaledwie 850 kalorii dziennie może cofnąć rozwój cukrzycy typu 2 – twierdzą brytyjscy eksperci na łamach „Lancet Diabetes and Endocrinology”.

Główny autor badania prof. Roy Taylor z Newcastle University twierdzi, że jest to kolejny dowód, że cukrzyca jest chorobą, którą można zahamować i nie trzeba się z nią borykać do końca życia. Specjalista od wielu lat przekonuje, że skutecznym na to sposobem jest dieta niskokaloryczna.

W badaniu, które przeprowadzono w Szkocji i Anglii, uczestniczyło 149 osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Ochotnicy przez 12-30 tygodni musieli spożywać specjalnie przygotowane dla nich płyny i posiłki półpłynne. Po tym okresie przez kolejnych kilka tygodni byli przestawiani na zwykłą dietę.

Po roku obserwacji u 69 ochotników (43 proc.) zaobserwowano cofnięcie się choroby. W przypadku innych pacjentów z grupy porównawczej, u których stosowano tradycyjne leczenie z użyciem leków, w tym samym okresie udało się tego dokonać jedynie u 4 proc. badanych.

Po dwóch latach 53 osoby (36 proc.) na diecie niskokalorycznej nadal wykazywały objawy remisji cukrzycy i nie musiały zażywać żadnych farmaceutyków.

„BBC News” informuje, że większość uczestników eksperymentu schudła o co najmniej 10 kilogramów. Jeden z ochotników 58-letni Joe McSorley w ciągu zaledwie 12 tygodni stracił aż 17 kg (schudł z 90 do 73 kg). Później nieco przytył, ale po 2 latach nadal ważył 77 kg.

Chudnięcie nie gwarantuje jednak zatrzymania cukrzycy. Dr Nicola Guess z King`s College London zwraca uwagę, że u 16 proc. uczestniczących w badaniu osób cukrzyca znowu zaczęła się rozwijać, choć po dwóch latach ważyli oni co najmniej 15 kg mniej.

„Konieczne są dalsze badania, które pozwolą zrozumieć dlaczego tak się dzieje” – podkreśla specjalistka. Diabetes UK dodaje, że cukrzyca jest skomplikowaną chorobą i nie u każdego pacjenta może przynieść korzyści dieta niskokaloryczna. Poza tym, nie u każdej osoby można ją zastosować. (PAP)

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024