24.01.2021
PL EN
08.03.2019 aktualizacja 08.03.2019

Matematyczne warsztaty ESGI w Polsce

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podczas "matematycznego hackatonu" European Study Group with Industry w Warszawie od 17 do 24 marca międzynarodowe zespoły naukowe będą rozwiązywać problemy praktyków z przemysłu. Polska już po raz drugi w 50-letniej historii ESGI będzie gospodarzem tych prestiżowych warsztatów.

144 edycję ESGI organizuje Instytut Matematyczny PAN. Ten sam instytut gościł już w 2010 roku uczestników 77 edycji ESGI.

Pierwsze ESGI odbyło się w Oxfordzie. Odtąd przedstawiciele nauki i biznesu spotykają się, aby rozwiązywać prawdziwe problemy i stawiać czoła praktycznym wyzwaniom. W formule „matematycznego hackatonu” zadania rozwiązują światowe autorytety w dziedzinie matematyki stosowanej, m.in. z Oxfordu, Cambridge, a także naukowcy z kraju, w którym organizowana jest dana edycja ESGI.

Tegoroczna edycja umożliwi polskim firmom i instytucjom skorzystanie z międzynarodowego, unikalnego „trustu mózgów”. Naukowcy i praktycy wspólnie będą pracowali nad modelowaniem procesów produkcyjnych i logistyki, nad zastosowaniami matematyki w finansach czy sektorze obronnym, nad zarządzaniem danymi, zwłaszcza Big Data, doskonaleniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Wiedza teoretyczna, dzięki warsztatom, zostanie wykorzystana do celów praktycznych.

Sztuczna inteligencja (AI), automatyzacja i cyberbezpieczeństwo - to główne tematy otwartej debaty oxfordzkiej, która 17 marca zainauguruje ESGI. Jednym z gości będzie prof. Artur Ekert z Instytutu Matematycznego w Oxfordzie - jeden z twórców kwantowej kryptografii i uznany popularyzator. W dniach 18 – 22 marca uczestnicy ESGI będą zajmować się konkretnymi problemami firm i instytucji. Wypracowane rozwiązania zostaną zaprezentowane 22 marca.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej konferencji Serwis Nauka w Polsce PAP jest patronem medialnym wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021